Belediye Başkanı Mehmet Çakın açıkladı! Kaçak inşaatlara göz yummayacağız

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan ağır yıkıma değinerek kaçak yapılarla ilgili konuştu.

GÜNCEL 02.03.2023, 10:24

Belediye Başkanı Mehmet Çakın açıkladı! Kaçak inşaatlara göz yummayacağız

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan ağır yıkıma değinerek kaçak yapılarla ilgili konuştu.

GÜNCEL 02.03.2023, 10:24
Belediye Başkanı Mehmet Çakın açıkladı! Kaçak inşaatlara göz yummayacağız

Belediye Başkanı Mehmet Çakın açıkladı! Kaçak inşaatlara göz yummayacağız - Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından büyük bir yas sürecine giren Türkiye deprem bölgelerinde yaraları sarmaya çalışıyor. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma neden olurken yapı stok zayıflığı gün yüzüne çıktı. Yaşanan yıkımın ardından Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, ''Uşak’ta kaçak yapılara aman yok. Uşak Belediyesi olarak, kaçak yapılaşmaya hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.'' dedi.

DEPREME KARŞI ÖNLEMLER GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Uşak Belediyesi olarak Uşaklı vatandaşların ikamet ettikleri binaların depreme dayanıklılığını nasıl anlayabilecekleri gibi çeşitli sorularıyla karşılaştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Çakın, ''Uşak, deprem haritalarında her ne kadar ikinci derecede deprem bölgesinde görünse de geçmişte yaşanan, Gediz, Simav depremleri hatırlarsak Uşak’ında ciddi bir deprem riski ile karşı karşıya olduğunu görebiliriz. Bu durumu göz önüne alarak; deprem karşı alacağımız önlemlerimizi gözden geçireceğiz. Şehrimizdeki kentsel dönüşüm planlarını gözden geçireceğiz. Çeşitli şekilde binaları dayanıksız bırakacak kolon kesme gibi konuları ele alacağız.'' ifadelerine yer verdi.

ÖN TARAMA TESTİNİN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Projelere aykırılıkların tespit edilmesi ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaları takip edeceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Çakın, ''Kaçak yapı olarak adlandırılan imara aykırı binaların değerlendirilmesi, binaların riskli olup olmadığını anlamak için bir ön tarama yaptırmak isteyen vatandaşların taleplerinin karşılanması için bugün inşaat mühendisleri ve mimarlar odaları temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıdan çıkacak değerlendirmelerin ışığında Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle birlikte yapılacakları istişare ederek gerekli adımları atacağız. Asrın depremini kısa bir süre önce yaşamımıza rağmen hala kentimizde zaman zaman imara aykırı yapılaşmaya göz yumulmasını isteyen bir anlayışla karşı karşıya kaldığımızı da üzülerek burada ifade etmek istiyorum. Tabi ki Uşak Belediyesi olarak yasalara karşı bu duruma göz yummamız söz konusu bile edilemez. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı ve hassas olmalarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.'' diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (4)
inandırıcı bulmuyorum! 3 ay önce
atapark çevresinde apartman altlarında sonradan uzatılmış ekleme yapılmış dükkan büyüklüğünü 3 misline çıkaran genişletmeler kaçak yapı olmuyor mu?
Ölen öldüğü, kalan acısıyla kalır. Nerede tüm sorumlular? 3 ay önce
Yazılı kanunlar ve sahada uygulanması farklı şeyler bizde.
Her şey yazılı kanunlar hükmünde yapılmış olmasaydı 2002 yılından sonra yapılan hiç bir binanın 7.6 değil, 8.0 da dahi yıkılmaması gerekirdi.

Eskişehir'den doç. bir arkadaş,
Müteahhit suçlu da,
denetim görevinin sorumluluklarını yerine getirmeyen kişiler sütten çıkmış ak kaşık mı demişti.

Müteahhitler mimarlar hususunda seçicidir,
özellikle belediyeyle arası iyi olan mimarla çalışır.
Arası kötü bir mimarın plan ve projelerinin onaylatılmasında zorluklar yaşanır,

Yapı denetim firmaların da yeteri kadar mühendis var mıdır?
Kullanılan demir, kolonların incelenmesi ve ayrıca beton dökümlerindeki tüm süreçte, özellikle vibrasyon işleminde bizzat orada olması gereklidir yapı denetim mühendisinin. Buda 6-8 saat demek, 6-8 saat bekliyorlar mı denetim mühendisleri?
Peki bu yapı denetim firmaları gerektiği gibi denetleniyor mu?

Betonun 1 hafta sulanması, beton kalıplarının 21 gün kalması gerekli,
bu kadar hassas müteahhit ve kontrol eden mühendis var mı?

Para cezası yeterli değil.
Kusur nedeniyle yıkılan tüm binalardaki yetkili ve tüm sorumlular,
uyuşturucu satıcıları,
alkol ve uyuşturucu kullanıp direksiyona geçenler,
çocuklara, kadınlara taciz ve tecavüz eden, şiddet uygulayan, öldüren, yaralayanlar,
başıboş köpekler sebebiyle üzerine düşen görevleri yerine getirmediği için vatandaşın vücut bütünlüğünü, hatta hayatını kaybetmesine sebep olan her kimse,
en tepeden en alta herkese ötanazi yapılması gerekir.

Yoksa 25 yıl sonra Allah korusun bir deprem daha olsa,
değişen bir şey olmaz,
yine on binlerce canımız yitip gider, acı çeker, göz yaşı dökeriz.
Ahmet 3 ay önce
Siz vermeseniz bile Reklam filmiyle imar affı verip kaçak yapılar imarlı oluyor.
Adnan 3 ay önce
İmara aykırı yapilasmayi şikayet edince ceza kesip bırakılmamalı. Devamını getirip uygunsuzluk giderilmelidir. Iki yıldır bekliyoruz fen işlerinin ihalesinin sonuçlanmasını. Yıkım kararı alınan yerlerin bir an önce yıkılması gerekiyor ki Emsal teşkil etsin