Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Ne kadar faiz artırımı yapılacak?

Merkez Bankası’nın faiz kararının ne olacağı merakla beklenirken bu kararının açıklanacağı tarih de araştırılıyor. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak ve bu karar ne olacak?
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Ne kadar faiz artırımı yapılacak?

Türkiye ekonomisinde oldukça kritik bir haftaya daha girilmeye hazırlanılıyor. Merkez Bankası’nın Eylül 2023 dönemi faiz kararı bu hafta belli olacak. Bu kritik karar yurt içinde tüm piyasaları etkileyecek ve ekonomideki istikamet biraz daha netleşecek. Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? Faiz kararı sonrası piyasalar nasıl etkilenecek?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI HANGİ GÜN AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 21 Eylül Perşembe günü Başkan Hafize Gaye Erkan yönetiminde toplanacak. Bu toplantıdan Eylül ayı faiz kararı çıkacak. Faiz kararının ne olacağının açıklanması ise yine aynı gün olacak. Her ay olduğu gibi Merkez Bankası faiz kararı saat 14:00’da kurumun internet sitesi üzerinden kamuoyuna ilan edilecek.

GEÇEN AY SÜRPRİZ OLMUŞTU!

Merkez Bankası faiz kararında geçtiğimiz ay büyük bir sürprize imza atmıştı. Piyasalar politika faizinin 250 baz puanlık artışla yüzde 17,50’den yüzde 20’ye yükseltilmesini bekliyordu. Ancak Merkez Bankası büyük bir sürpriz yaparak politika faizini 750 baz puan yükselterek yüzde 25’ye çıkardı. Bu durum piyasalar için de sürpriz olmuştu. Kimse böyle bir faiz kararını beklemiyordu. Alınan karar büyük ses getirmişti.

YENİ FAİZ KARARI NE OLUR?

Merkez Bankası’nın Eylül ayı toplantısında da faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Faiz artırım sürecinde frene basılması çok zayıf bir seçenek olarak kalıyor. Piyasa beklentilerine göre Merkez Bankası 500 baz puanlık faiz artırımı kararı alarak politika faizini yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltecek. Bu kararın haricinde alınacak tüm faiz kararları sürpriz olarak değerlendirilecek.

Öte yandan analistler Merkez Bankası’nın yıl sonunda politika faizini yüzde 45’e yükseltmesini bekliyorlar.