Torba yasa sürprizi! Emekliye zam, ev hanımlarına emeklilik, prim eşitlemesi!

Torba yasa sürprizi! Emekliye zam, ev hanımlarına emeklilik, prim eşitlemesi!
TBMM’nin 1 Ekim’de açılması ile beraber yeni yasama dönemi başlayacak. Meclis gündeminin ilk maddesi ise yeni torba yasa olacak. Yeni torba yasada neler olacak ve kimlere hangi müjdeler verilecek?

TBMM’de yasama faaliyetleri bir süredir tatil nedeniyle yapılamıyor. TBMM Genel Kurulu yeni yasama dönemine 1 Ekim tarihinde başlayacak. TBMM’nin yeniden açılması ile beraber günden yeni torba yasa olacak. Bu torba yasa için hükümetin yoğun bir şekilde hazırlandığı biliniyor. İlgili bakanlıklar çalışmalarında sona yaklaşırken torba yasa yine ekonomi ağırlıklı olacak. Yeni torba yasada neler olacak?

TORBA YASALARDA NELER VAR?

Yeni torba yasada nelerin olacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı ama bu torba yasada olması beklenen maddeler aşağı yukarı belli oldu. Ev hanımlarına emeklilik, evlilik kredisi, erken emeklilik, emeklilere ek zam gibi yasal düzenlemelerin torba yasaya girmesi bekleniyor. TBMM’nin yeni döneminin en önemli mesaisi bu torba yasada verilecek. Komisyon aşamasının geçilmesinin ardından torba yasa kabul edilip yürürlüğe girecek.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK HAKKI HANGİ ŞARTLARDA VERİLECEK?

Ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerinden birisiydi. Buna göre yasal düzenleme yapılacak ve ev hanımlarının emekli olmalarının önündeki engeller kaldırılacak. Ev hanımları herhangi bir iş yerinde işe girmeden isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyebilecekler. Bu primlerin üçte birini devlet karşılayacak. Belirlenen emeklilik prim şartını ve yaş koşulu sağlayan ev hanımları emekli olabilecekler. Çocuk sayısına göre de emeklilik yaşı düşebilecek.

EMEKLİLERE ARA ZAM GÜNDEMDE!

Emeklilerin maaşlarına ara zam yapılması da gündemde olacak. Bu konuda gazeteci faruk Erdem bir açıklama yaparak, “Burada 3 formül gündemde. Birincisi oransal bir artış yapılması, ikincisi seyyanen bir zam yapılması, üçüncüsü de taban maaşın yükseltilmesi. Bu konuların da Ekim ayında torba yasa ile Meclis'e gelmesini bekliyoruz.” dedi.

BAĞKUR PRİM EŞİTLEMESİ YAPILACAK!

Bağkur’lular için merakla beklenen prim eşitlemesi de torba yasaya girecek. Bağkur sigorta koluna bağlı olarak prim ödeyenler 9000 prim günü ile emekli olabiliyorlar. Ancak bu konuda yeni bir uygulamaya gidilecek. Bağkur ile Ssk arasında prim eşitlemesi yapılacak. SSK’da emeklilik şartı 7200 prim şartı olarak uygulanıyor. Bağkur için de 1800 günlük prim şartı indirimi yapılacak. Böylece Bağkur’lular da 7200 prim günü emekli olabilecek. Buna dair yasal düzenleme Ekim ayı içerisinde torba yasa ile yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.