“KÖYLERDE DE EKONOMİK FAALİYETLER ARTIRILACAK “

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi protokolü imzalandı Uşak Valiliği himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında koordine edilecek olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi protokolü imzalandı.

EKONOMİ 03.02.2021, 11:44

“KÖYLERDE DE EKONOMİK FAALİYETLER ARTIRILACAK “

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi protokolü imzalandı Uşak Valiliği himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında koordine edilecek olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi protokolü imzalandı.

EKONOMİ 03.02.2021, 11:44
“KÖYLERDE DE EKONOMİK FAALİYETLER ARTIRILACAK “

İlimizde Eşme koyunu başta olmak üzere mevcut işletmelerdeki küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza kredi imkânı sağlamak amacıyla hazırlanan projenin imza törenine Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, Afyonkarahisar Ziraat Bankası Bölge Başkanı Emin Turan, Bölge Yetkilisi Sinan Yıldırım ile Uşak Ziraat Bankası Şube Müdürleri katıldı.

“KÖYLERDE DE EKONOMİK FAALİYETLER ARTIRILACAK “

Protokol imza töreninde konuşan Vali Funda Kocabıyık, “İlimiz; coğrafi özellikleri ve iklimi ile tarım ve hayvancılık alanlarında bizlere birçok fırsatlar sunmaktadır. Bizler, ekonomik gelişmeyi sadece il merkezinde değil ilçe ve köylerimizde de sağlayarak ilimizin bizlere sunduğu bu fırsatları değerlendirme gayretindeyiz. Vatandaşlarımızın çeşitli alanlarda daha fazla üretmesini sağlayarak hem aile ekonomisine hem de ilimizin ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamakla yükümlüyüz. İlimizin her bölgesinde üretimin artırılmasını sağlayarak ekonomiyi oluşturan dinamiklerin sadece bir bölgede toplanmasını değil geniş bir alana yayılmasını amaçlıyoruz. Bu sayede köyden kente yaşanan plansız göç faaliyetlerinin de önüne geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISINI ARTIRMAK İSTİYORUZ

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi ile Uşak’ta küçükbaş hayvancılığın gelişimine önemli katkılar sağlanacağını belirten Vali Funda Kocabıyık; “Sadece bu proje için değil hayvan yetiştiriciliğine yönelik uygulamaya koyduğumuz tüm projelerimiz; verimliliği yüksek ve adaptasyon sorunu olmayan, yüksek oranlarda kâr elde edebileceğimiz hayvanların yetiştirilmesine yöneliktir. İlimizde de çeşitli küçükbaş hayvan türlerinden yüksek kalitede ürün elde etmekteyiz. Dolayısıyla bu proje ile küçük işletmelerimizin sahip olduğu küçükbaş hayvan sayısını artırmak ya da küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza fırsat sağlamak amacıyla kredi sağlayacağız. “ diyerek sözlerine devam etti.

Projenin özellikle kırmızı et üretimini önemli ölçüde arttıracağını vurgulayan Vali Funda Kocabıyık, “Et üretimi hem bölgesel kalkınmada hem de ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir yer ediniyor. Her alanda “üreten bir toplum” olma amacıyla yapılan bu projeye çok önem veriyorum.

Bugün de bu projeye yönelik protokolü imzalamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler; devletimizin tüm kurum ve kuruluşları, vatandaşlarımıza hizmet etmek için varız. İmzalayacağımız bu protokolün vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Afyonkarahisar Ziraat Bankası Bölge Başkanı Emin Turan ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş de yaptıkları konuşmada projenin ilimizdeki küçükbaş hayvancılığın gelişimine ve ekonomiye katkısına değindiler.

Konuşmaların ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına Vali Funda Kocabıyık, Ziraat Bankası adına da Afyonkarahisar Ziraat Bankası Bölge Başkanı Emin Turan protokolü imzaladı.

                (Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi)

Proje nedir?

Küçükbaş işletmelerinin en az 100 baş ve üzerine tamamlanarak sürdürebilir ekonomik işletmeler oluşturmak.

Proje İçeriği

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 âdete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, yerli (akkaraman, morkaraman, kangal, ivesi, kıvırcık, Anadolu merinosu, karayaka) ırklardan oluşmaktadır. Proje uygulama süresi 31.12.2022 tarihine kadardır.

Yorumlar (0)