KKM’de parası olanlar yaşadı! 14.273 TL'yi ceplerine koydular!

Bankalarda uygulanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında parası olanlar için yeni kazanç tablosu belli oldu. 3 ay vadede KKM’de parası olanlar bugün ne kazandı?
KKM’de parası olanlar yaşadı! 14.273 TL'yi ceplerine koydular!

Türkiye’de bankacılık sistemin son 2 yıla damgasını vuran bankacılık ürünü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları oldu. Bir önceki ekonomi yönetimi tarafından dolar kurunu dengeleyebilmek ve dolarizasyonu önlemek için uygulamaya konan sistemin devlete maliyeti milyarlarca lirayı aştı. KKM’de parası olanlar kazanç sağladılar ama devletin kasası adete bu sistemde boşaldı.

NE İŞE YARADI?

KKM uygulaması dolar kurunu baskılamak için devreye sokulmuştu. Bir önceki ekonomi yönetimi faiz indirimleri yapınca dolar kuru patlamıştı. Kur 11 TL seviyelerinden bir anda 18 TL’ye sıçrayınca bulunan çözüm yolu KKM olmuştu. Ekonomistler KKM uygulamasının devlete yükünün çok fazla olacağını ve sürdürülebilir olmayacağını söyleseler de o dönemin ekonomi yönetimi bunda ısrar edince Hazine’den KKM hesap sahiplerine adeta para aktı ve akmaya da devam ediyor.

KKM’DE TEK YETKİ MERKEZ BANKASI’NA GEÇTİ!

KKM’ye son vermek için harekete geçilirken Hazine’de bulunan yetki bir süre önce tamamen Merkez Bankası’na verildi. Merkez Bankası da kademeli olarak KKM’den çıkışları sağlamak için bankaların zorunlu karşılıklarını yükseltti. Bankalar müşterilere KKM’den çıkmaları için yüzde 55’i bulan oranlarda mevduat faizi teklif etmeye başladılar. Ancak henüz hedeflenen çıkış gerçekleşmedi.

KKM’DE KAZANÇ HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

KKM’de parası bulunanların kazanç hesaplamaları iki türlü yapılıyor. Ancak dolar kurunun yükselişi nedeniyle tek sistemle hesaplama gerçekleştirmek mümkün. KKM için banka müşterilere faiz kazancı veriyor. Bu faiz kazancının üzerinde kur kazancı olursa fark Merkez Bankası tarafından ödeniyor. Bu şekilde KKM hesap sahiplerinin kazançları belirleniyor.

100.000 TL 3 AYDA NE KAZANDIRDI?

KKM hesaplarında vadesi bugün dolar 3 ay vadeli 100.000 TL hesabın ne kadar kazanç getirdiği merak konusu oluyor. 17 Haziran tarihinde dolar kuru 23,61 TL iken KKM’ye giriş yapan hesap sahipleri o gün 100.000 TL karşılığında 4235 dolar alıyordular. Bugün ise dolar kuru 26,98 TL’ye yükseldi. 4235 doların karşılığı ise 114.273 TL oldu. Bu şekilde hesap sahiplerinin 3 aylık kazançları 14.273 TL olarak kayıtlara geçerken bugün vadesi dolanlar bu kazancı ceplerine koydular.