Kıdem tazminatı düzenlemesi açıklaması! İkinci emekli maaşı sistemi mi geliyor?

Kıdem tazminatı düzenlemesi açıklaması! İkinci emekli maaşı sistemi mi geliyor?
Kıdem tazminatlarının yeni bir sistem içerisinde yer almasının Orta Vadeli Program (OVP) içerisinde yer alması tartışmalarına Türk-İş de katıldı. Türk-İş kıdem tazminatı ile alakalı olarak yeni bir açıklama yaptı. Kıdem tazminatı sistemi değişiyor mu?

Türkiye’de çalışanların kıdem tazminatı meselesi yeniden hortladı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde kıdem tazminatlarının bir fona aktarılmasını öngören çalışmalar yapılmış ama gelen tepkiler sonrasında bu proje rafa kaldırılmıştı. Şimdi ise Mehmet Şimşek yönetimindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı kıdem tazminatlarını ikinci bir emeklilik sistemi içerisinde değerlendirmeyi planlıyor. Aynı projenin yıllar sonra OVP’de yer alması çalışan kesimin tepkisini çekerken Türkiye’nin en kalabalık işçi konfederasyonu olan Türk-İş bu duruma tepki gösterdi.

KIDEM TAZMİNATI TARTIŞMALARI YENİDEN BAŞLADI!

Türk-İş Yönetim Kurulu bir açıklama yayınlayarak OVP’de yer alan İkinci Basamak Emeklilik Sistemi’nin işçilerde ciddi bir endişeye ve rahatsızlığa neden olduğu belirtildi.

Türk-İş açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kıdem tazminatları ile alakalı olarak 1936 yılından itibaren değişiklikler yapılıyor. Yapılan her değişiklik kıdem tazminatları gelişme kaydediyor. Bu gelişmeler neticesinde kıdem tazminatları işçiler için taviz verilemez, vazgeçilmez, kazanılmış bir hak haline gelmiştir.

Kıdem tazminatı hakkının aşındırılması, şeklinin değiştirilmesi, emekliliğin bir parçası haline gelmesini değil korunmasını ve geliştirilmesini konuşmalıyız. Bu haktan yararlanamayan işçilerin bu haktan yararlanmalarının sağlanması amaçlanıyorsa bu konuda katkı vermeye hazırız. OVP’de kıdem tazminatları hakkında yeni bir düzenleme teklifinin yer alması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Getirilmek istenen emeklilik sistemi emeklilerin gelir kayıplarını telafi edecek ve çalışma dönemindeki yaşan standartlarını koruyacak bir yapının oluşturulmasını kapsamamaktadır. Sadece ekonomiye bir kaynak ihtiyacı var ve bu da kıdem tazminatları ile karşılanmak istenmektedir.”

KIDEM TAZMİNATININ ENFLASYON KARŞISINDA ERİMESİNE DUR DENİLMELİ!

İşçilerin kıdem tazminatı tartışmalarından rahatsız olduklarını duyuran Türk-İş açıklamasında, “Kıdem tazminatının özüne yönelik yapılacak herhangi bir düzenleme verimlilik ve motivasyonu olumsuz etkileyecektir. Bu iş barışının bozulması anlamına gelir. Kıdem tazminatı bir işçinin geleceğinin güvencesidir. Bu tazminatların enflasyon karşısında erimesine artık dur denilmelidir. Kıdem tazminatlarında en küçük hak kaybına neden olabilecek girişimlere artık son verilmesi gerekmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

FEDAKARLIĞI SERVETLERİNİ ARTIRANLAR YAPSIN!

Ülke ekonomisinin krizine çareyi işçinin kıdem tazminatında aranmasını eleştiren Türk-İş açıklamasına, “Ülke ekonomisinin bir kriz yaşadığı aşikardır. Başta işçiler olmak üzere dar ve sabit gelirliler için geçim çok zor bir hale gelmiştir. Yüksek enflasyon maaş zamlarının etkisini ortadan kaldırmıştır. Vergi yükü artık taşınamaz bir hale gelmiştir. Çalışanların beklentisi yaşam ve çalışma şartlarının artık iyileştirilmesidir. Eğer birilerinin fedakarlık yapması gerekiyorsa bu işçilerden, çalışanlardan, emeklilerden beklenmemelidir. Fedakarlığı, geçmiş dönemlerde gelir ve servetlerini kim artırmışsa onlar yapmalıdırlar.” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.