Fındık fiyatları serbest piyasada baş döndürdü! Giresun, Ordu, Trabzon, Düzce, Sakarya, Samsun, Kocaeli!

Fındık fiyatları serbest piyasada baş döndürdü! Giresun, Ordu, Trabzon, Düzce, Sakarya, Samsun, Kocaeli!
Fındık fiyatları tam bir arapsaçına döndü. Üretici fındığını ne zaman ve nereye satacağına karar veremezken fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Fındık fiyatları ne kadar oldu?

Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan fındıkta piyasasda tam bir kaos içine girdi. Fiyatlarda istikrar tamamen ortadan kalkarken gün içinde farklı yerlerde oldukça değişik fiyatlar alınabiliyor. Fındık fiyatları ne kadar oldu? 1 kilogram fındık için hangi alım fiyatı uygulanıyor? Serbest piyasada fındık fiyatlarında son rakam ne? İller arası fındık fiyatları kaç TL?

TMO ALIM YAPAMIYOR!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) her yıl fındık fiyatlarını açıklar ve serbest piyasa o fiyatın hemen altında bir rakamdan fındık alımı yapıyordu. Bu yıl fındık piyasasının doğru analiz edilememesi nedeniyle TMO’nun fındık fiyatı 1 ay bile dayanamadı. Şu anda TMO’ya fındık satan üretici zarar eder hale geldi. TMO levat kalite fındık için 82 TL, Giresun kalite fındık için de 84,50 TL fiyat uyguluyor. Bu fiyatlar şu anda serbest piyasanın bile altında kaldı. Bunun için üretici TMO’ya fındık satarsa zarar etmeye başladı.

FİSKOBİRLİK FİYATLARI DEĞİŞTİRDİ!

Fındık üreticilerinin birliği olan Fiskobirlik fındık alımında TMO kadar güçlü kaynaklara sahip değil ama fiyatları sürekli güncelleyerek üreticileri mağdur etmiyor. Bu hafta yapılan yeni güncelleme ile beraber Fiskobirlik 50 randıman Giresun kalite fındığı 105 TL’ye almaya başladı. Ürettiği fındık kaliteli olan bir üreticinin 56 randıman Giresun kalite fındığını bugün Fiskobirlik’e 117,60 TL’ye sattığı görüldü.

SERBEST PİYASA İL İL FINDIK FİYATLARI!

Serbest piyasada fındık fiyatlarının çok daha yüksek olmaya başladığı görüldü. İl il fiyatlar arasında farklılıklar oluştuğu biliniyor. Ancak fiyatların 100 TL’nin hemen altında veya hemen üstünde olduğu görülüyor. Ayrıca Giresun’da az sayıda fındık tüccarı 125 TL’den fındık alımı yapmaya başladılar. Bu da fındık fiyatlarının çok daha yükseleceğini işaret ediyor.

İl il serbest piyasa fındık fiyatları şöyle:

Giresun: 115 TL – 125 TL
Ordu: 98 TL – 105 TL
Trabzon: 95 TL – 103 TL
Samsun: 95 TL – 102 TL
Sakarya: 97 TL – 103 TL
Düzce: 99 TL 104 TL
Kocaeli: 94 TL 101 TL

FINDIK FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Fındık fiyatlarının neden arttığı da oldukça merak ediliyor. Öncelikle fındık üretimi için bu yıl yapılan rekolte tahmini çok başarısız oldu. Rekoltenin yüksek tahmin edilmesi ile beraber piyasada bol fındık olacağı tahmin edildi. Ancak pazara çıkan fındığın çok olduğunun görülmesi ile yurt dışından gelen fındık talebinin karşılanamayacağı görüldü. Yüksek talep ve düşük arz piyasası oluşunca fındık fiyatları da yükselişe geçti. Fındık fiyatlarının yılbaşında 200 TL’yi dahi aşabileceği konuşulmaya başlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum