Finans uzmanı Selçuk Geçer'den yıl sonu dolar tahmini geldi

Türkiye'de finans uzmanları tarafından kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor.
Finans uzmanı Selçuk Geçer'den yıl sonu dolar tahmini geldi

Finans uzmanı Selçuk Geçer'den yıl sonu dolar tahmini geldi - Türkiye'de finans uzmanları tarafından kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Buna göre ise dolar kuru ile ilgili gerçekleşen tahminler ile tanınan ünlü ekonomist Selçuk Geçer bu süreçte elinde doları olan kişilere uyarılarda bulunarak; yıl sonu tahminlerini açıkladı.

Selçuk Geçer tarafından gelen açıklamalarda,

"Powell'ın açıklamaları ortada. Birkaç bankanın batması ve altın ile kripto paralardaki yükselişin ardından, haklı olarak, 21-22 Mart tarihli FED toplantılarından da bankaları zora sokacak bir kararın çıkmayabileceği dillendirilmeye başlandı. ABD'de önemli olan, saygınlığı bulunan bazı finans kuruluşlarından da faiz artırımının yapılmamasına yönelik beklenti raporları geldi bu hafta içinde. Buna göre kendini fiyatlayan piyasanın yanılacağını düşünüyorum.

Bence 22 Mart gecesi FED Başkanı Powell çıkacak ve 25 baz puanlık bir faiz artırımını açıklayacak. Dolar kuru için bu açıklama da güçlü bir mesaj olacaktır çünkü yaşanan iflasların ardından dahi 'sıkı para politikaları' konusunda taviz vermeyen ABD'nin faiz artırma trendinin uzun soluklu olacağının kanıtı niteliğinde bir karar olacaktır. Türkiye'ye etkisi ne olur derseniz, normal şartlarda bu tür kararların elbette dolar kurunu TL karşısında yukarı çeken bir etkisi olması gerekir ancak şu an için Türkiye'yi normal ekonomik kıstaslar ile değerlendirmek hata olur.

Türkiye'de 7 aydır yükselmeyen, sadece yukarı doğru ufak ufak kımıldayan bir dolar kuru bulunuyor. Bu kuru yatıştıracak, sakinleştirecek hiçbir yapısal ekonomik değişiklik yapılmadı. O halde dolar kuru neden artmıyor? Aslında artıyor arkadaşlar. Şu anda dolar kuru 25 lira seviyesini geçmiş durumda reel sektörde.

Tabeladaki kur içinse Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) seçimlere kadar elindeki bütün araçlarla uyguladığı bir baskı mevcut. Bu baskı seçimi AKP kazansa da, kaybetse de kırılacak ve dolar seçimlerin ardından yukarı yönlü bir kırılma yaşayacak. Yine de Haziran ayına kadar dikkate değer bir artı yaşanacağını düşünmüyorum." açıklamalarında bulundu.

Selçuk Geçer yıl sonu dolar tahmininide açıkladı.

YIL SONU 40 LİRAYI BULABİLİR

Daha öncesindelerde de açıklamalarda bulunan Selçuk Geçer, geçmişte ki dolar konusunda ki yapmış olduğu sansasyonel açıklamalar sebebiyle BDDK tarafından da kendisine şikayette bulunulduğunu ifade ederken; AK Parti'nin seçimi kazanması durumunda ise, "Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur" yaklaşımını terk etmemesi halinde, Haziran sonrası süreçte doların önce 26 lira, Aralık sonuna kadar ise 40 liralara kadar ulaşmasının sürpriz olmayacağını belirtti.

İlgili Haberler