Faiz kararı sonrası dolar kuru düşecek mi? Tunç Şatıroğlu'ndan doları olanlara uyarı!

Dolar kuru açısından oldukça önemli bir haftaya giriş yapılacak. Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağı haftada dolar kuruna dair beklentileri ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu açıkladı.
Faiz kararı sonrası dolar kuru düşecek mi? Tunç Şatıroğlu'ndan doları olanlara uyarı!

Türkiye ekonomisi için oldukça kritik bir haftaya daha giriş yapılıyor. Merkez Bankası Perşembe günü Eylül ayının faiz kararını açıklayacak. Beklentilere göre Merkez Bankası yeni bir faiz artırımı yapacak. Bu faiz artırımı ile beraber dolar kurunda da düşüşler olup olmayacağı en çok merak edilen konu haline geldi. Faiz kararı sonrası dolar kuru düşer mi?

FAİZ KARARI DOLAR KURUNU DÜŞÜRÜR MÜ?

Dolar kurunun faiz kararına bağlı olarak nasıl hareket edebileceğini yorumlayan ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu, “Geçtiğimiz ay Merkez Bankası faiz artırımı yaptığında bir düşüş olmuştu. Sonrasında da kısa sürede toparlanma takip etmiştik. 15 Ağustos’ta kur düşmüş ve 15 Eylül’de 27 TL üstünde kapatma olmuş. Bir ayda bu fiyat gelişmesi olmuş. Gelecek hafta Merkez Bankası’nın yine faiz kararı var ve dolar kurunda benzer bir düşüş olabilir.” dedi.

FAİZ KARARI ÖNCESİ DOLAR BOZDURULMALI MI?

Faiz kararı öncesi dolar bozdurmanın mantıklı olup olmayacağına dair de değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde dolarımı bozdurayım, KKM’deki paramı çekeyim sonra düşünce tekrar alırım diyenler olabilir. Buna bir şey diyemem ama bu riskli bir iştir. Bozdurduktan sonra bunu geri alamamak da var. Makas aralığı çok açılırsa geri alamayabilirsiniz. Ben bunu bilemem ama ben olsam pozisyonumu bozmam. Yeni bir pozisyon almak istiyorsak mesela gram altın alacaksak o zaman da beklerim. Belki bir fırsat verir o zaman alırım. Bugüne kadar almayıp beklediysen zaten faiz kararını da bekle artık.” ifadelerini kullandı.

ALTIN ALINIR MI?

Altın piyasası için de bir yorum yapan Tunç Şatıroğlu, “Bu hafta FED’in faiz kararı açıklanacak. Beklenti de FED’in faizi artırmaması şeklinde. Bundan sonraki toplantı da 1 Kasım’da yapılacak. O zaman için beklenti de faiz artmaması yönünde. Artık FED’in faiz artırımı yapmayacağı belli gibi. FED Başkanı Jerome Powell konuşarak piyasaları kontrol etmeye çalışacak. ABD 10 yıllıkların yükselmesi Powell’in piyasayı germesi ile olabilir. Ardından panik satışları başlayabilir. Ons altın şu anda al sinyali vermiş değil. 1.930 doların aşılması gerekiyor. Ondan sonra altın piyasası için yeni bir değerlendirme yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.