Asgari ücrette zam hesabı! Masaya bu iki rakam gelecek!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak hesaplamalar yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına dair önemli bilgiler kamuoyuna yansımaya başladı.
Asgari ücrette zam hesabı! Masaya bu iki rakam gelecek!

Asgari ücrete yapılacak zamma dair büyük bir merak yaşanıyor. Yapılacak olan Ocak 2024 zammı sadece asgari ücretlileri değil neredeyse tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Bunun için de asgari ücrette ne kadar artış olacağı ilgi uyandırıyor. Buna dair yeni gelişmeler olurken zam hesapları da yapıldı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI KİMLERİ ETKİLEYECEK?

Asgari ücret etki alanı açısından en geniş ücret konumunda bulunuyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışan ve onların aileleri bulunuyor. Ayrıca asgari ücret ödeyecek olan işverenler de merakla bu tutarın ne kadar olacağını bekliyorlar. Bunun yanında tüm çalışanların maaşlarında asgari ücret kadar kısım gelir vergisinden muaf olduğu için herkesi bu tutar ilgilendiriyor. Ayrıca SGK borçlanma tutarlarının tabanı da asgari ücrete göre değişiyor.

ASGARİ ÜCRET ZAM HESABI BAŞLADI!

Asgari ücret için zam hesabı başladı. Bu ücrete yapılacak olan zammın enflasyon rakamlarına göre belirleneceği iddia edilse de işin aslı hiç de öyle değil. Asgari ücret Aralık ayının enflasyon rakamları belli olmadan belirleneceği için tam anlamıyla bir enflasyon hesabı yapılamayacak. Ancak yine de referans enflasyon rakamları olacak.

Bu yıl asgari ücret zammının belirlenme süreci oldukça sancılı geçecek. Enflasyon ile mücadele eden ekonomi yönetimi, asgari ücrette çok büyük bir artışa onay vermeyi düşünmüyor. Asgari ücret zamlandıkça en az o zam oranı kadar iğneden ipliğe zam geliyor. Bu da ekstra enflasyon demek oluyor. Bundan dolayı asgari ücret zammı bonkör bir anlayışla belirlenemeyecek.

İKİ RAKAM MASAYA GELECEK!

Asgari ücret için pazarlık masasına iki rakamın geleceği kulislerde konuşulmaya başlandı. Bunun ilki 2024 yılındaki enflasyon oranı olan yüzde 33’e yüzde 7 oranında refah payının eklenmesi ile belirlenecek yüzde 40 oranındaki zam rakamı olacak. Bu hesaplamaya göre asgari ücret 11.402 TL’den 15.962 TL’ye yükselecek.

Asgari ücret için ikinci seçenek ise 2023 yılında oluşması beklenen yüzde 70 oranında enflasyonun referans alınarak Temmuz ayında yapılan zammın bu orandan düşülmesi ile refah payı eklemesi yapılarak yüzde 50 zamma tamamlanması olacak. Bu durumda da yeni asgari ücret 17.103 TL olacak.

Öte yandan 2024 yılı içerisinde asgari ücrete ara zam yapılamayacak.