YKS Sınavı Ayrıntıları

YKS sınavı ayrıntıları sistem değişikliğinin konuşulduğu günlerde bir hayli merek edilen bir konu.
YKS Sınavı Ayrıntıları

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bununla ilgili açıklamalarda bulundu ve yeni sınav sistemiyle ilgili bilgi verdi. Artık ikili sınav sistemi kaldırılarak farklı bir uygulamanın gündeme gelmesi bekleniyor.

Tek Gün Yapılacak

YKS yeni sınav sisteminde sınav eskisi gibi iki oturum üzerinden olmayacak.  İki güne ayrılmadan haziran ayı içerisinde bir hafta sonu ve cumartesi günü yapılacak. Sabah ve öğleden sonra yapılacak olan sınavda konu dağılımları da şöyle olacak:

  • Sabah sınavında Türkçe ve matematik derslerinden
  • Öğle sınavında da Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden olacak.

Test Ağırlığı ve Baraj

YKS sınav sisteminde yine MEB ortak müfredatı ile uygun şekilde konular belirlenecek. Ayrıca test ağırlıklarında da bir değişiklik olmayacak. Türkçe ve matematik testlerinde de durum değişmeyecek. YKS yeni sınav sisteminde baraj puanlarında da bu yıl herhangi bir değişiklik olmayacak. Buna göre Temel Yetenek Testi Puanı’nda en düşük ön lisans taban puanı 150 olurken lisans için de 180 olacak. Ancak 200 ve üzeri puan alanlar için bir sonraki sene bu puan yine geçerli olabilecek. Bu da yeni sınav sisteminin bir yeniliği olarak karşımıza çıkan detaylardan. YKS yabancı dil sınavları da Pazar günü 80 soru ile yapılacak. Orta öğretim puanında değişiklik olmayacak,

İlgili Haberler