YKS ek tercih 2023 sonuçları ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

YKS ek tercih 2023 sonuçları ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?
YKS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. ÖSYM YKS ek tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak? YKS ek tercih sonucu ile bir üniversite programına yerleştirilenler işlemlerini nasıl yaptıracak?

Türkiye’de üniversite eğitimine girişleri koordine eden kuruluş olan ÖSYM yapılan YKS’nin ardından bu yıl üniversitede eğitim görmeye hak kazananları belirlemişti. Gerek tercihlerden dolayı gerekse de kazanıp kayıt yaptırmayan adaylardan dolayı bazı kontenjanlar boş kalmıştı. Her yıl YKS’de boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemi yapılıyor. 2023 YKS ek yerleştirme tercih kılavuzu da yayınlanarak başvurular alınmaya başlandı. YKS ek tercih başvuruları bugün saat 23:59’a kadar devam edecek ve sistem bu saatten sonra erişime katılacak. Ondan sonra ise tercih başvurusu yapan adaylar 2023 YKS ek tercih sonuçlarının açıklanmasını bekleyecekler. YKS ek tercih sonuçlarının hangi gün açıklanacağı belli mi?

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM 2023 YKS ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi şimdiden adaylar araştırmaya başladılar. ÖSYM bu konuda net tarihi belirleyen herhangi bir açıklama yapmadı. Bundan dolayı ek tercih sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı bilinmiyor. Buna dair geçmiş yıllara bakılarak bir çıkarım da bulunulabilir. Genellikle ÖSYM ek tercih sonuçlarını başvuruların tamamlanmasının ardından 1 hafta içinde açıklıyor. Bu yıl da benzer bir uygulama yapılması bekleniyor. YKS ek tercih sonuçlarının 22 Eylül ile 26 Eylül tarihleri arasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

EK TERCİH İLE YERLEŞTİRİLENLER NE YAPACAK?

YKS ek tercih ile herhangi bir üniversitenin programlarından birisine yerleştirilenler için o üniversitelerde kayıt ekranı açılacak. Öğrenciler de o programlara kayıtlarını ilan edilecek tarihler arasında yapacaklar. Belirlenen tarihler arasında kayıt yaptırmayanların hakları yanacak ve o programda eğitim görmelerine imkan sağlanmayacak.

163 BİN BOŞ KONTENJAN VAR!

YKS ek tercih başvuruları ile ÖSYM toplam 163 bin boş kontenjana yerleştirme işlemleri yapacak. Şehit ve gazi yakınları, 34 yaş üstü kadınlar ve depremzedelere ek kontenjan ile özel kontenjanlar ayrıldı. Bu kontenjanlara yerleştirmeler ÖSYM tarafından yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.