Bu illerin sınırları değişiyor! Başka bir ile bağlanabilirsiniz!

Bu illerin sınırları değişiyor! Başka bir ile bağlanabilirsiniz!
Türkiye’de 3 il için sınırların değişmesine dair çalışma başlatıldığı bildirildi. Bu çalışmalar tamamlandığında sınırlarda bulunan bazı mahalleler bir başka ilin sınırı içerisinde kalabilecek. Hangi illerin sınırı değişiyor?

Türkiye’de iller arasındaki sınırlar için yeni bir çalışma başlatıldığı bildirildi. Bu sınırların yeniden ölçüleceği ve illerin mülki idare sınırları belirlenecek. Mevcut sınırlar ile yeni belirlenen sınırlar arasında fark olması durumunda yeni sınırlar o ilin yeni sınırları olacak. Eğer şu anda iller arasında sınırda bulunan mahallelerin bir başka ilin sınırında çıkması gibi bir durum yaşanırsa o mahallenin bağlı bulunduğu il değiştirilecek.

Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi (MİDAS) hayata geçirildi. MİDAS ilk olarak 3 ilde uygulanmaya başlanacak. Bu illerde tüm sınırlar yeniden ölçülecek. Köyler, mahalleler, meralar yeniden ölçüme tabi tutulacak. Yapılacak olan ölçümler üzerine bir değerlendirmede bulunulacak ve gerekli görülmesi halinde sınırlar değiştirilecek. Bu da bazı yerlerin bir diğer ile bağlanması ile sonuçlanabilecek. Şu anda bir ilde bulunan bir mahalle çalışma sonrası bir başka ile bağlanabilecek.

HANGİ İLLERDE UYGULANACAK?

Uygulanmaya başlanacak Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi (MİDAS) ilk olarak 3 ilde başlatıldı. Bu illerin Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ oldukları bildirildi. Bu 3 ilde mülki idari sınırlar için yeniden belirleme çalışmaları yapılıyor. Ölçümler tamamen teknolojik imkanlardan yararlanılarak yapılacak ve tüm çalışma sona erdiğinde karar alınacak.

KAMU HİZMETLERİ DAHA ETKİN VERİLECEK!

MİDAS projesi ile beraber mülki idari sınırların güncel ve sayısal olarak belirlenmesi sağlanacak. İl, ilçe, belde, köy ve mahalle sınırları yeniden çizilecek. Bu sınırlar harita üzerinde net bir şekilde belirlenip işlenecek. Veri tabanına kaydedilecek olan yeni sınırlar kamu hizmetlerinin bu yerlere ulaştırılmasında büyük fayda sağlayacak. İdari sınırlar konusunda yaşanan karışıklıklar çözülecek ve bu yerlere kamu hizmetinin hangi yolla götürüleceği hukuken de tespit edilmiş olacak.

NE ZAMAN SONUÇLANACAK?

İllerin sınırlarını değiştirecek bu çalışmanın başladığı biliniyor. Yapılan çalışmaların yıl sonuna kadar bitirilmesi amaçlanıyor. 2024 yılı girmeden yeni sınırlar belirlenecek kamuoyu bu durum hakkında bilgilendirilecek. Bu 3 ilde çalışmaların bitmesinin ardından Türkiye’nin diğer illerinde de aynı çalışmalar yapılacak ve tüm sınırlar yeniden çizilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.