Üniversiteler online mı olacak? YÖK karar verdi, uzaktan eğitim açıklaması!

Üniversitelerde akademik yılın başlamasına kısa bir süre kala çok sayıda kişi bu yıl üniversiteler online mı sorusunun cevabını aramaya başladı. Üniversiteler de uzaktan eğitim mi yapılacak?
Üniversiteler online mı olacak? YÖK karar verdi, uzaktan eğitim açıklaması!

Türkiye’de üniversitelerde uzaktan eğitim tartışmaları pandemi ile beraber gündeme girdi. Pandemi bitmesine rağmen online üniversite eğitimlerine dair yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu yıl üniversiteler online mı olacaklar? YÖK’ten dikkat çekici bir açıklama gelince kafalar karıştı.

ONLİNE ÜNİVERSİTE KARARI!

Üniversite öğrencilerini ve ailelerini en çok ilgilendiren konu olan “Üniversiteler online mı?” sorusunun yanıtını YÖK yanıtladı. YÖK bir açıklama yaparak bu konuda alınan yeni bir karar olup olmadığını duyurdu.

YÖK üniversiteler için online eğitim kararı aldı ama bu durum çok kısıtlı bir çerçevede uygulanacak. YÖK açıklamasına göre Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde bulunan üniversitelerde bazı binalar depremden etkilendiler. Bu illerdeki üniversitelerde eğitimin nasıl olacağı YÖK toplantısında gündeme alınıp bu konuda bir karar verildi.

YÖK bu konuda topu tamamen bu üniversitelere attı. Üniversitelerin mevcut fiziksel durumları, şehirlerdeki barınma imkanları gibi etkenler değerlendirilerek hangi lisans ve ön lisans programlarında yüz yüze ve hangi programlarda uzaktan öğretim yapılacağının belirlenmesi istendi. Bu kararları üniversitelerin senatoları alacak.

Adı sayılan üniversiteler uzaktan eğitim kararı alırlarsa oralarda eğitim gören üniversite öğrencileri bölümlerine eş değer diğer devlet üniversitelerinin programlarına özel öğrenci statüsü ile geçebilecekler.

HANGİ ÜNİVERSİTELERİ KAPSIYOR?

YÖK tarafından şu üniversitelere uzaktan eğitim yapabilme hakkı verildi:

Adıyaman Üniversitesi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
İskenderun Teknik Üniversitesi
Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Malatya Turgut Özal Üniversitesi

DİĞER ÜNİVERSİTELER ONLİNE MI?

Türkiye’de geri kalan diğer üniversiteler için herhangi bir şekilde online eğitim kararı alınmadı. Üniversiteler tarafından belirlenen akademik takvim kapsamında örgün eğitim yüz yüze başlayacak.