MEB açıkladı, tamamen kaldırıldı! İlkokul ortaokul lise tamamında yeni uygulama yapılacak!

MEB açıkladı, tamamen kaldırıldı! İlkokul ortaokul lise tamamında yeni uygulama yapılacak!
Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim ve öğretim yılına başlarken çok köklü değişiklere gitti. Okullarsa sınav sistemini değiştiren “Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’de okullar 11 Eylül 2023 Pazartesi günü açılıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminde çok önemli değişikliklere imza atıyor. Bu kapsamda çeşitli yönetmelik değişiklikleri yapıldı. Liselerde sınıfta kalma geri gelirken açık liseye geçişlerin yolu büyük oranda kapandı. Şimdi ise bir değişiklik daha yapıldı ve okullarda sınav uygulamalarında devrim gibi kararlar alındı.

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞTİ!

“Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik ile beraber okullarda sınav sisteminde çok önemli yeni kurallar getirildi. Konulan ilk kural yazılı sınavlarla oldu. Ülke içinde eğitim birliği sağlamak adına artık okullarda yazılı sınavlar ortak tarihlerde yapılacak. Bu ortak sınavların dışında kalan tüm yazılı sınavlar çoktan seçmeli olmayacak. Bahsi geçen sınavlar yazılı yoklama şeklinde yapılabilecek.

2 YILDA BİR TÜRKÇE SINAVI!

MEB’in getirdiği yeniliklere göre öğrencilerin becerilerini ölçmek için artık iki yılda bir Türkçe dil sınavı yapılacak. İlkokullarda sadece 4. sınıflarda yapılan sınav odaklı değerlendirme ise artık olmayacak. Özel uzmanlık alanı gerektiren ölçme ve değerlendirmeler için 81 ilde de Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kurulacak.

SINAVLAR ORTAK OLACAK!

Aynı sınıf ve aynı ders için yapılacak olan sınavlar ülke, il-ilçe ve okul genelinde ortak olarak yapılabilecek. Okullarda aynı sınıftaki tüm şubeler belirlenen ders için ortak sınava girecekler. Yani 10. sınıfların Türkçe sınavları ortak olacak ve okuldaki tüm 10. sınıf öğrencileri aynı soruya yanıt verecekler. Milli Eğitim Bakanlığı her öğretim yılı başında hangi sınavların ortak olacağını açıklayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ülke genelinde ortak sınav yapılması halinde bu sınavların soruları ve cevap anahtarları ‘Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ tarafından hazırlanacak. İlk aşamada ülke ve il geneli sınavlar sadece çoktan seçmeli test şeklinde olacak. Ortak sınav dışında okul genelinde uygulanacak yazılı sınavlar ise sadece açık uçlu sorularla gerçekleştirilecek. Eğer ülke , il ve ilçe geneli ortak sınav kararı alınmazsa okullardaki sınav uygulaması yine ortak olacak. Her sınavdan sonra öğrencilerin eksikliklerinin tespiti için sınav analizleri gerçekleştirilecek.

ORTAK SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU!

Karara göre ortak sınavların tarihleri eğitim öğretim yılının başında ilan edilecek. Bu eğitim öğretim yılında 1’nci dönem 1’nci sınavları; Ekim ayının son haftası ve kasım ayının ilk haftası, 1’nci dönem 2’nci sınavlar; Aralık ayının son haftası, ocak ayının ilk haftası yapılacak. İkinci dönem için belirlenen sınav tarihleri ise şöyle; 1’inci sınavlar mart ayının son haftası ve nisan ayının ilk haftası, 2’nci sınavlar mayıs ayının son haftası ve haziran ayının ilk haftası. Haftalık ders saati 6 ve üzeri olan derslerde il eğitim, sınıf ve alan konusunda yetkili isimlerden oluşan zümrenin karar almasıyla üçüncü sınav yapılabilecek.

MESLEKİ EĞİTİMDE ORTAK SINAV YOK!

Mesleki eğitim veren okullarda ortak sınav uygulaması olmayacak. Bu sınavları okullar kendileri planlayacaklar. Ayrıca tüm okullarda dil dersleri hem yazılı hem de uygulamalı olacak.

İLKOKULLARDA SINAV YOK!

İlkokullarda sınav konusunda değişikliğe gidildi. Okul öncesinden başlayarak 1, 2, 3, ve 4. sınıflarda değerlendirme sınavla değil süreç takibi ile yapılacak. İlkokulda bu karar ile beraber yazılı sınavlar tamamen kaldırıldı. Ders öğretmenleri öğrencileri takip edip değerlendirme yapacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum