Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? MEB AÖL 2023-2024 geçiş olacak mı?

Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? MEB AÖL 2023-2024 geçiş olacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı açık liseler ile alakalı olarak çok önemli bir karar aldı. Çok sayıda kişinin eğitim aldığı açık liseler kaldırıldı mı? Açık liseye kimler, nasıl geçiş yapabilecekler? 2023-2024 açık liseye geçiş kuralları neler?

Türkiye’de eğitim sisteminde çok köklü değişikliklere imza atılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Açık liseye geçişlerle alakalı olarak kurallar yeniden belirlenerek büyük bir oranda da kısıtlama getirildi. Peki 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında açık liseye geçiş kaldırıldı mı, nasıl olacak?

KISITLAMA GELDİ!

Açık liseye geçişler çoğu öğrencinin kullanmaya başladığı bir uygulama olarak dikkat çekiyordu. Örgün eğitime devam etmek yerine açık liseye geçiş yaparak çok daha kolay bir şekilde lise diploması alınabiliyordu. Eğitimin kalitesizleşmesine neden olan bu uygulamaya Milli Eğitim bakanlığı neşter vurdu. Yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber açık liseye geçişler belki kaldırılmadı ama kısıtlandı. Eğer istisnai durumlar söz konusu olmazsa kimsenin açık listeye geçişlerine izin verilmeyecek.

AÖL’YE GEÇİŞ NASIL OLACAK?

Açık lise olarak bilinen Açık Öğretim Lisesi için geçişler çok katı kurallara bağlandı. Lisede hazırlık sınıfı hariç olmak üzere sınıf tekrarı en fazla bir defa yapılabilecek. İkinci defa sınıf tekrarına düşen öğrenci ise o ders yılının sonunda okulla ilişiği kesilecek. Veli ve öğrencinin talebi olursa o zaman açık liseye geçiş gerçekleşebilecek.

Açık lise ile alakalı olarak MEB’in aldığı karar büyük ses getirdi. Devreye giren kurallara göre milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları ile MEB’in mazeretlerini uygun gördüğü öğrencilerle, örgüt liselerde okuma haklarını kaybedenlerin açık liseye geçişlerine onay verilecek. Bu kapsam içerisine girmeyenler için ise açık lise mümkün olmayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum