İlkokul, ortaokul ve lise! Milli Eğitim Bakanı son dakika duyurdu, tüm kademelerde yasak oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okullarda uygulanacak olan kuralları yeniden belirledi. Bakanlık bir son dakika açıklaması yaparak yeni bir uygulamayı öğrencilere ve velilere duyurdu.
İlkokul, ortaokul ve lise! Milli Eğitim Bakanı son dakika duyurdu, tüm kademelerde yasak oldu!

Türkiye’de 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı tüm okullarda ve sınıflarda 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Bu yıl okullarda uygulanacak olan kurallar yeniden belirlendi. Artık geçtiğimiz yılın kuralları geçerli olmayacak ve öğretmenler ile öğrenciler bu yeni kurallara uymak zorunda kalacaklar. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu önemli gelişmeye dair bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor.

CEP TELEFONU KESİNLİKLE YASAK!

Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerin okullarda cep telefonları ile verdikleri bazı görüntüler büyük tepki toplamıştı. Öğretmenlerinin görüntülerini çekerek sosyal medyada paylaşmak, eğitim dışında sosyal medyaya bağımlı hale gelmek eleştiri konusu yapılıyordu. Ayrıca derslerde dersi dinlemek yerine cep telefonları ile sosyal medyada gezinmek öğrencilerin bir kısmına cazip geliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bu soruna öğretmenlerden ve velilerden gelen talepler doğrultusunda bu yıl neşteri vurdu. Alınan karar bir süredir kamuoyunda tartışılsa da son durumu Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı.

okul.webp

ÖĞRENCİ DERSTEN ÖNCE TESLİM EDECEK!

Yapılacak olan uygulamanın detaylarını aktaran Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin, “Bu yıl öğrencilerimizin sınıflarda cep telefonu kullanmalarını istemiyoruz. Bu yavrularımızın okullarda almaları gereken eğitimi aksatıyor. Bundan dolayı bir formül geliştirdik ve bu yıl uygulamaya sokuyoruz. Pazartesi gününden itibaren öğrenciler sınıflara girmeden önce cep telefonlarını teslim edecekler. Bu teslimin nasıl yapılacağından okul müdürleri sorumlu olacaklar. Okul müdürlerimiz buna dair tedbirlerini almış durumdalar.

Öğrenci sınıfa girmeden önce okul müdürünün belirleyeceği şekilde cep telefonunu teslim edecek. Ders sona erdiğinde evine giderken cep telefonunu alacak. Bunun dünyada da uygulamaları var. Bu bir kısıtlama değildir. Daha iyi bir eğitimin yolunu açan bir uygulamadır.” dedi.

SINIFA CEP TELEFONU SOKAN ÖĞRENCİYE CEZA VAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan henüz resmi açıklama yapılmadı ama sınıfa cep telefonu sokmak isteyecek öğrencilere yönelik de bir tedbir alındığı belirtiliyor. İki cep telefonu götürerek birisini teslim edip diğerini kullanacak olan öğrencilerin sayısının bir hayli olacağı tahmin ediliyor. Bundan dolayı da kurallara uymayan öğrenciler pişman olacaklar. Sınıfa cep telefonu sokan öğrenciler için disiplin cezası işlemi yapılacak. Önce uyarı verilecek olan öğrencilerin bunda tekrar etmeleri durumunda diğer ceza seçenekleri devreye girecek.