Uşak Aydın İzmir Kütahya Denizli Afyon Manisa! AFAD SMS gönderdi uyarı verildi

Türkiye yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına girerken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Ege bölgesi için uyarı yapıldı.
Uşak Aydın İzmir Kütahya Denizli Afyon Manisa! AFAD SMS gönderdi uyarı verildi

Uşak Aydın İzmir Kütahya Denizli Afyon Manisa! AFAD SMS gönderdi uyarı verildi - Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava durumu tahmin raporu yayımlanırken Ege bölgesine bugün için şiddetli fırtına ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı.

12 Şubat 2024 tarihli hava durumu tahmin raporu ile çok sayıda ilde bugün sağanak yağış beklendiği ifade edilirken Ege Bölgesi'nde ise yağışlara ek olarak bazı illerde fırtına ve şiddetli rüzgar uyarısı da geldi. Uyarı yapılan illerde ekiplerin tedbir almaları istenirken vatandaşların da dikkatli olmaları istendi. AFAD'da riski iller ve bölgelerde uyarı mesajı yayımladı.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAVA DURUMU TAHMİN RAPORU 12 ŞUBAT 2024! HANGİ İLLERDE AFET UYARISI YAPILDI?

MGM tarafından yayımlanan günlük hava durumu tahmin raporu ile "Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Isparta çevreleri ve Burdur'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır." denilerek bugün beklenen hava durumu açıklandı.

uyarilar.jpg

BUGÜN HANGİ İLLERDE SEL UYARISI YAPILDI, SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENEN İLLER HANGİLERİ?

Son değerlendirmelere göre; Yağışların Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli (21-50 kg/m2), Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kıyılarda 80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) Kıyı Ege'de zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aynı zamanda Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu'nun doğu bölümünde yüksek kar örtüsü bulunan ve eğimli olan bölgelerde çığ uyarısı yaptı.