Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast 16 yıl 10 ay sonra tahliye edildi

2007 yılında Hrant Dink’e silahlı saldırı düzenleyerek öldüren Ogün Samast tahliye edildi. Ogün Samast 16 yıl 10 ay cezaevinde tutuklu kaldı.
Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast 16 yıl 10 ay sonra tahliye edildi

2007 yılında Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink’i gazete binası önünde bir silahlı saldırı düzenlenmişti. Bu saldırı neticesinde Hrant Dink hayatını kaybederken yıllarda bu cinayet Türkiye gündemini meşgul etmişti. Cinayetin hemen ardından silahlı saldırıyı gerçekleştiren Ogün Samast kaçarken Samsun’da yakalanmıştı.

OGÜN SAMAST TAHLİYE EDİLDİ!

Ogün Samast geçtiğimiz Şubat ayına kadar cezasını Kandıra F Tipi Cezaevi’nde çekiyordu. Şubat ayında Bolu F Tipi Cezaevi’ne nakledilen Ogün Samast 15 Kasım 2023 tarihi itibariyle serbest bırakıldı. 16 yıl 10 ay cezaevinde kalan Ogün Samast’ı akşam saatlerinde ailesi cezaevi çıkışında karşıladı.

16 yıl 10 ay cezaevinde kalan Ogün Samast 1 yıl önce iyi halinden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasını doldurdu. Cezaevi yönetimi bu süreçte Ogün Samast’ın deneme aşamasında olduğunu bildirdi. Kişisel gelişimi için gözlem altında tutulan Ogün Samast’ın koşullu salıverme şartlarını karşıladığı için cezaevi yönetimi tarafından tahliyesine karar verildi. Böylece Ogün Samast işlemiş olduğu cinayetin cezasını bitirmiş oldu.

TAHLİYEYE TEPKİ!

Ogün Samast’ın tahliye olması kamuoyunda bazı tepkilere de neden oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de bu tahliyeye tepki göstererek, “Akıl alır gibi değil. 16 yıldır tutuklu, yok iyi hali varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyen kişinin ne iyi hali olacak? Bu sadece bir cinayet değildi. Bir cinnet halinde işlenmedi. Tasarlandı, planlandı, tatbikatı yapıldı. Türkiye Ermeni cemaatine yapılmış büyük bir haksızlık var. Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı öldürülmesi şüpheli bir durumdu. Bugün anlıyoruz ki Ogün Samast’ı koruyup, kollayan birileri var. Ömür boyu kalması gerektiği delikten onu çıkarmasını bildiler. Artık sözün bittiği yer burası. Ogün Samast’ı siz iyi halden serbest bırakıyorsanız artık adaletin a’sından bahsederseniz gerçekten vicdansızsınız.” dedi.