12.07.2021, 23:54

Yollar Seni gide gide Usandım (2)

Bilemiyorum, Uşak’ın şehir içi olsun, karayolları olsun ve çevre yolu olsun, yapılması için kaç insanımızın can vermesi gerekiyor.

08 Temmuz 2021 tarihinde Uşak – İzmir (D 23) Karayolunun Çınar rampası – Ürünköy kavşağı arasında rampadan inen yüklü bir kamyon, frenleri boşalmış, kırmızı Uşak’ta bekleyen 7otomobili altına aldıktan sonra, başka bir TIR’a çarparak durabilmişti. Çok şükür, bu korkunç kazada can kaybı yaşanmamış, ancak 8 insanımız yaralanmıştı. Hepsine geçmiş olsun dileklerimi buradan iletiyorum.

Aynı noktada, 1 Haziran tarihinde bir TIR devrilmiş ve İzmir istikameti yine 2 saat süre zarfında kapalı kalmıştı.

Ben de bu olay üzerine 3 Haziran tarihli köşemde; “Yollar Seni gide gide Usandım” adlı köşe yazımı kaleme almıştım.

https://www.usakgundem.com/yollar-seni-gide-gide-usandim-makale,168.html

ÇEVRE YOLUNUN YAPILMASI İÇİN KAÇ İNSANIMIZIN CAN VERMESİ GEREKİYOR?

Altı üstü 29 kilometrelik yol. İlkyazımda da belirtmiştim. Bu yol 10 yıla yaklaşan bir zamandır niçin bir türlü yapılamıyor?

Kentimizin böğrüne saplanmış E-23 karayolu artık bu araç yükünü çekmiyor. Bu yoldan ve kentimizin içerisinden geçen araç sayısı günlük 90 binlere dayanmış durumda. Bu yükü çekmiyor işte.

Tekrar tekrar soruyorum: Tapu tapu 29 kilometrelik çevre yolunun yapılması için kaç insanımızın can vermesi gerekiyor?

Geçen 10 yıllık sürede ben her gün tek başıma 3-5 metre yol yapsam şimdiye çevre yolunu bitirmiştim.

Bu yol hizmete açılmış olsa, E-23 karayolunun yükünü alacak hiç olmazsa kazalara azalacak belki de hiç olmayacaktı.

Bunca yıllık sürücüyüm. Türkiye’de neredeyse gitmediğim il kalmadı. Beni en çok korkutan şey, Çınar rampasından inmektir. Spor araçlarla bile o yokuşu inmek ölüm gibi. 60- 70 tonluk koca TIR nasıl insin?

Trafikte yolların kör noktasına; trafik ışığı kavşak vs. yapılmaz diye biliyorum. Ürünköy kavşağında tam tersi bir işlem yapılmış. Açın şu çevre yolunu da Çınar rampasından inerken ailemizle ve sevdiklerimizle helalleşerek yola çıkmaktan kurtulalım.

UŞAK ÇEVRE YOLU NİÇİN YAPILMIYOR?

Kimse de neden 10 yılı aşkın bir süredir bu yolun yapılmadığını Uşak kamuoyuna açıklamıyor ki; bilelim.

Ben neden yapılmadığı konusunda küçük bir araştırma yaptım. Bazı bilgilere ulaştım:

Edindiğim bilgilere göre yüzde 99’u bitmiş çevre yolunun bir türlü hizmete açılamamasının en büyük faktörü kamulaştırma bedelleriymiş.

Şimdi, yol planlanırken bir maliyet hesabı yapılıyor. Bu hesaba göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yol yapımı için bir ödenek çıkarıyor. Ancak, hesap edilemeyen bir takım maliyet artışları yüzünden bir türlü yolun bitmesi için gerekli para bulunamıyor. Hesapta olmayan maliyet artışlarının nedeni de hesaba katılamayan kamulaştırma bedelleriymiş.

Hani çağımızda Türkiye uzaya gitme hesapları falan yaparken, Uşak’ta 29 kilometrelik bir çevre yolunun 10 yıldır bitirilememesi aklıma geldi mi beni bir gülme tutuyor. Bunun ayıbını da kime yüklemek gerekir? Bilemiyorum.

UŞAK’IN EN BÜYÜK 2 SORUNU “YOLSUZLUK” VE “SUSUZLUK”

Uşak’ın diğer illerle ve ilçeleri ile bağlantısını sağlayan karayollarının ve şehir içi yollarının berbatlığını daha önceki yazılarımda defalarca dile getirmiştim.

Siz Saygıdeğer okurlarımı sıkmamak için bu yazımda tekrarlamayacağım. Ama ‘yolsuzlukların’ da peşini bırakmayacağım. Uşak’ın en büyük sıkıntısının da yolsuzluk olduğu son yaşanan korkunç kaza ile aleni bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

Kentimizin diğer en büyük sıkıntısı da susuzluk. Bugüne kadar su sıkıntısını fazla hissetmeden geldik. Ama tarlada buğdayımız arpamız kurudu. Dalında domatesimiz, biberimiz kurudu. Eğer dünyanın değişen iklim rejimini takip etmez ve gerekli önlemleri almazsak, çok değil, önümüzdeki 2 yıl içerisinde büyük bir susuzluk felaketi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Yorumlar (12)
Ulubeyli Ahmet 2 yıl önce
Burda size bi cok insan yazdi Ulubey yolunda da neredeyse hergün kaza oluyor yol mayın tarlasına döndü artık araçlarımızın arızalanmasındsn geçtik canımızdan olacağız nerede çukur var bilemşyorsunuz bi çukurdan kaçacan derken diğerine giriyorsunuz hatta ondanda kaçacan diye karşı şeride felan geçiyorsunuz
Ö. Ş 2 yıl önce
Yok uşakta bi siz yaşıyorsunuz dünyada kaza olmadık ülke çok şükür su kesintisi de olmuyor bir organizeler hastanemiz ve nice kurum binalrımızdan ve izmirde bile olmayan yollardaki ışıklandımalardan tutun uşağın bir cennet olduğunu göreceksiniz aç gözlülüğün alemi yok
İnaylı Deniz 2 yıl önce
Ah ah afaki konuştuğun çok belli üstadım inay köyüne taşındım emekli olunca haliyle çoluk çocuk uşakta haftasa bir iki gidip geliyoruz o yol mahfetti emekli ikramiyem ile aldığım aracımı
Eşmeli Şoför 2 yıl önce
Allah aşkıma şu Eşme-Uşak yolunu hergün gelip gitsene bi Bölme’den sonrası resmen tarla yolu gibi mahvetti bizi Eşme ve Ulubey arasi yolcu taşımacılığı yapan arabalar iki haftada bir ön takım arızası veriyor sıfır araba maksimum 3 ay sonra ön arka takım istiyor o yolda
Ulubeyli 2 yıl önce
Hergün Ulubey-Uşak yolunu gidip gelin nasıl bir yol olduğunu görürsünüz artık arabalarımızın arızalanmasından geçtik canımızı düşünür olduk yol o kadar bozul
Hasan Saraçoğlu 2 yıl önce
Orasına mutlaka bir üst geçit yapılıp ışıksız hale getirilmesi gerekir yoksa bu kazaların ardı arkası kesilmez
Takmaklı Yeter 2 yıl önce
Eşme-Uşak yolu ecel terleri döküyoruz kaza yapmamak için yol dar ve bozuk
Vatandaş 2 yıl önce
Bütün vilayetlerde ana yollarda saat 24.00 dan sonra trafik ışıkları kontrollü yanıp sönerken Uşak'tan bu saatlerde geçerken her noktada boş yollarda kırmızı ışıkta boş boş beklersiniz hem zaman hemde yakıt harcarsınız
Esmeli Ali 2 yıl önce
Yol yapmasını bilmiyoruz.usak istikametinden giden araç bölmeyi geçtikten sonra elmacık köyüne nereden dönüpte girecek.
serkan 2 yıl önce
Uşaktan Karahallıya gidilen "dere yolu tabir ettiğimiz Susuzören Teyen (yoncalı) köylerinden giden yol çok dar ve 5-6 yerinde yolda küçük tepecikler var, yolun arkası görünmüyor, 30-40 metre traşlama yapılsa yolun önü açılacak ... Sık sık ölümlü kazalar olan bu yolun genişlemesi çok önemli
R 2 yıl önce
Köylüler ayaklanıyor tarlalarımız azalıyor diye. Onları da haklı goruyorum devletimiz bu konu da koylüye destek çıkmıyor
Karahallı’lı Ahmet 2 yıl önce
Uşak-eşme arası ve sivaslı - karahallı arasındaki yol uşak’a yakışmıyor ikisi için ayrı bir haber dosyası açabilirsiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın