Yargıtay'dan emsal nafaka kararı! Kaynanasına bunu yapan geline nafaka yok!

Nafaka konusunda Yargıtay emsal bir karar verdi. Kaynanasına hakaret eden geline nafaka verilemeyeceği kararı verildi.
Yargıtay'dan emsal nafaka kararı! Kaynanasına bunu yapan geline nafaka yok!

Türkiye’de boşanma davaları oldukça büyük ilgi çekiyor. Süresiz nafaka sorunu ise sıklıkla tartışma konusu oluyor. Erkeklerin mağdur oldukları bildirilirken buna dair yeni bir düzenleme talep ediliyor. Aile Bakanlığı ise kadınların süresiz nafaka haklarını yerinde bir uygulama olarak değerlendiriyor. Nafaka konusunda Yargıtay’dan emsal bir karar alınırken bu tartışmalar da yeniden başladı.

KAYNANASINA HAKARET EDEN GELİN HAKSIZ BULUNDU!

Yargıtay’a konu olan dava Samsun’da yaşandı. Samsunda bir çift evlilik birliğinin temelden sarsıldığı gerekçesi ile mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulundular. Yerel mahkeme eşinin annesine hakaretlerde bulunan kadın ile ona karşılık veren kocayı kusurlu kabul etti. Çiftin boşanması kararlaştırılırken kadına yoksulluk nafakası bağlanmasına hükmedildi.

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi de bu kararı uygun bulunca taraflar temyiz yoluna gittiler ve dava dosyası Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin önüne geldi. Yargıtay da görüştüğü dosyada yerel mahkemenin kararını hukuki bulmayarak bozdu.

Yargıtay’ın davayı bozma gerekçesinde kadının eşinin annesine sürekli bir şekilde ağır biçimde hakaret ettiği ve erkeğin de buna tepkisel nitelikte karşılık verdiği belirtildi. Bu açıdan erkeğin boşanmada kusurlu olduğunun bulunmasının hukuki olmayacağına hükmedildi.

KUSUR KADINDA!

Yargıtay kararında Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesine göre boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafın kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz nafaka isteyebileceği belirtildi. Mevcut davada ise kusurun kadında olduğu ve bu nedenle nafaka bağlanmasının doğru olmayacağına karar verildi.

Tam kusurlu kadına boşanmada nafaka takdir edilmesinin hukuki olmadığı, yerel mahkemenin nafaka talebini reddetmesi gerekirken kabul etmesi doğru bulunmadığı gerekçeleriyle Yargıtay tarafından emsal bir karar ile dava bozuldu.