Uyarıların ardı arkası kesilmedi! Sabah 09.00’da başladı akşam 18.00’e kadar gün boyu sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 14 Kasım 2023 güncel hava durum tahminlerini il il açıkladı. Yapılan açıklamada uyarıların ardı arkası kesilmezken, sağanak yağışın neredeyse ülkenin yarısında etkili olacağı belirtildi.
Uyarıların ardı arkası kesilmedi! Sabah 09.00’da başladı akşam 18.00’e kadar gün boyu sürecek

Dışarıya çıkmak isteyen ve dışarıda planlı olanları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü sabah erken saatlerde beklenen hava durum tahminlerini açıkladı. Yağışların etkili olacağı bölgeleri de tek tek sıralayan Meteoroloji, vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirtti.

Yağışların etkili olacağı bölgeleri tek tek açıklayan MGM, yaptığı açıklamasında “Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Mersin, K. Maraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunun yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır'ın kuzeyi, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Van çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor” diyerek artık kar yağışının başlayacağını resmen duyurmuş oldu!

meteoroloji-den-69-il-icin-son-dakika-aciklamasi-5293151.jpeg

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Osmaniye, Hatay, K. Maraş ve Mersin çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Antalya'nın doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğu kesimlerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Zonguldak ve Düzce dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Samsun hariç bölgenin kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli, Orta Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli(40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kuzeydoğusunun yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Tunceli, Bingöl ve Elazığ çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların zamanla kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ

Meteoroloji, uyarılarını peş peşe sıraladı. Yağışların etkili olacağı bölgeler karşısında vatandaşların ani sel, su baskını, yıldırım gibi durumlar karşısında dikkatli olması gerektiğini belirtti. Bunun dışında rüzgar konusunda da Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz kıyılarında sert rüzgarlar bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre yağışların ortalama sabah saatlerinde 06.00 - 09.00 arasında başlayacağı ve akşam 18.00’e kadar aralıksız bir şekilde devam edeceği belirtildi.