Uşaklı karateci anne madalya istiyor

Uşaklı ev hanımı İmren Türkmen, iki oğluna imrenerek başladığı karate sporunda madalya hedefliyor. Oğulları Samet ve Yusuf ile birlikte aynı minderde haftanın 5 günü antrenman yapan İmren Türkmen, bir yandan oğullarına destek oluyor bir yandanda spor yapıyor.
Uşaklı karateci anne madalya istiyor

Uşaklı ev hanımı İmren Türkmen, iki oğluna imrenerek başladığı karate sporunda madalya hedefliyor.

Uşak Karate Özlem Spor Kulübünde karate yapan oğulları Yusuf (10) ve Samet'i (14) 3 yıl boyunca antrenmanlara götürüp getiren 37 yaşındaki Türkmen, geçen yıl milli takım antrenörü Halit Dinçer Güngör'ün teşvikiyle bu spora başladı. 

Haftanın 5 günü iki oğluyla aynı minderde antrenmanlara katılan Türkmen, kısa sürede yeşil kuşağa kadar yükseldi.

Türkmen,  yaptığı açıklamada, karateye başlayan küçük oğlu Yusuf'un antrenmanlarını izleyen büyük oğlu Samet'in de bu spora başladığını, çocuklarını götürüp getirirken kendisinin de bu sporu yapmak istediğini fark ettiğini anlattı.

Antrenör Halit Dinçer Güngör'e karate yapıp yapamayacağını sorduğunda kendisini bu spora teşvik ettiğini ifade eden Türkmen, veteran kategorisinde kısa sürede yeşil kuşağa kadar yükseldiğini belirtti. 

 "Umarım karate yapan annelerin sayısı artar"

Eşi Ramazan Türkmen'in karate yapmasına ilk dönemde sıcak bakmadığını ancak ikna olduktan sonra kendisine destek verdiğini kaydeden Türkmen, spora başladıktan sonra hayata bakış açısının değiştiğini ifade etti.

Türkmen, şöyle konuştu:

"Önceleri çekiniyordum, 'acaba yapabilir miyim?' diyordum. Dinçer hocam ve karate antrenörü Özlem Akkoyun sürekli benimle ilgilendi. Tempolu antrenmanlarla kondisyonum zaman içinde arttı, çok da sevdiğim için kısa sürede uyum sağladım. Şimdi 2 oğlumla haftanın 5 günü antrenman yapıyorum. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. Spor yapmak beni zinde tutuyor, ayrıca çocuklarıma destek oluyorum. Beni izleyen diğer anneler de karate yapmak istediklerini söylüyor. Umarım karate yapan annelerin sayısı artar." dedi. 

Küçük oğlu Yusuf Türkmen'in İstanbul'da düzenlenen Turkish Open Karate Şampiyonası'nda "takım kata" kategorisinde altın madalya kazandığını aktaran Türkmen, kendisinin de veteran sporcuların katılabildiği müsabakalarda yer alarak madalya kazanmak istediğini söyledi. 

"Üçümüz de çok çalışıyoruz"

Annesiyle antrenman yapmanın kendisine moral verdiğini söyleyen Uşak Spor Lisesi öğrencisi Samet Türkmen ise "Annem bize her konuda yol gösterdi, karateye başlaması beni mutlu etti. Üçümüz de çok çalışıyoruz umarım başarılı oluruz." diye konuştu.

Antrenör Halit Dinçer Güngör ise İmren Türkmen'in çok istekli olduğunu, diğer sporculara örnek olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"İmren Hanım, her yaşta karate yapılabileceğini gösteren iyi bir örnek. Hem spor yapıyor hem de çocuklarına destek oluyor. Kulüp olarak 120 sporcumuz var, bunların yaklaşık 30'u değişik kategorilerde madalyalar kazandı. Umarım İmren Hanım da kısa sürede madalya kazanır."