banner230

Uşaklı gurbetçi yılda 130 ton domates üretiyor

Küçük yaşlarda gittiği Almanya'da uzun yıllar çalışan Uşaklı Mesut Kılınç, Berlin'deki şehir hayatından sıkılıp eşi ve iki çocuğuyla döndüğü köyünde yılda 130 ton domates üretiyor

YAŞAM 21.07.2019, 11:13 21.07.2019, 12:19

Uşaklı gurbetçi yılda 130 ton domates üretiyor

Küçük yaşlarda gittiği Almanya'da uzun yıllar çalışan Uşaklı Mesut Kılınç, Berlin'deki şehir hayatından sıkılıp eşi ve iki çocuğuyla döndüğü köyünde yılda 130 ton domates üretiyor

YAŞAM 21.07.2019, 11:13 21.07.2019, 12:19
Uşaklı gurbetçi yılda 130 ton domates üretiyor

Almanya'nın başkenti Berlin'de uzun yıllar çalışan 47 yaşındaki Mesut Kılınç, şehir hayatından sıkılıp eşi ve iki çocuğuyla döndüğü Uşak'taki köyünde serada domates yetiştiriyor.

Banaz ilçesi Kızılhisar köyünden henüz 15 yaşında Almanya'da yaşayan babasının yanına giden ve uzun seneler Berlin'de çeşitli sektörlerde çalışan Mesut Kılınç, 10 sene önce şehir hayatından sıkılıp, eşi Selver ve 2 çocuğuyla memleketine döndü.

Köye yerleştikten sonra 2010'da babasına ait 5 bin metrekarelik arazide topraksız tarım yapılan teknolojik sera kuran Kılınç, geçen sürede burayı, yıllık 130 ton domates üretim kapasitesine çıkardı.

"Köyümüzde mutluyuz"

Mesut Kılınç, yaptığı açıklamada, Almanya'ya çocuk yaşta gittiğini, eşiyle de 1997'de evlendiğini söyledi.

Çocukları doğduktan sonra bir süre daha Berlin'de yaşam mücadelesi verdiklerini anlatan Kılınç, şöyle konuştu:

"Şehir hayatı ve gurbette olmak bizi çok yordu. Almanya'da yabancı karşıtlığı her geçen yıl artıyordu, çocuklarımızın bu ortamda büyümesini de istemedik, köyümüze döndük. Döndükten bir yıl sonra serayı kurduk. Organik domates üretiyoruz, işlerimiz çok güzel. 8 ay üretim yapıyor, 4 ay dinleniyoruz. Kendi işimiz, eşimle çalışıyoruz. Köyümüzde mutluyuz. Hem biz kazanıyoruz hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz."

Kılınç, dünyada paradan önemli şeylerin olduğunu vurguladı.

Kızlarının üniversitede okuduğunu, oğlunun da bu yıl sınava girdiğini belirten Kılınç, "Ailemle yan yana olmak çok güzel. Huzuru köyümüzde bulduk. Burada eşimle ve çocuklarımla daha fazla vakit geçiriyorum. Toprakla iç içeyiz." dedi.

 "Ülkemizde yaşamak gerçekten değerli"

Selver Kılınç ise Berlin'de bir çikolata fabrikasında çalıştığını, Türkiye'ye kesin dönüş yaptıktan sonra serada eşine destek olduğunu söyledi.

Şehir hayatının yorucu ve yıpratıcı olduğunu anlatan Kılınç, "Başta burada zorlandık ama şimdi gerçekten çok mutluyuz. İnşallah seraya yeni yatırımlar yapacağız. Bizimle 7-8 kişi çalışıyor. Ülkemizde yaşamak gerçekten değerli. İşten arta kalan vakitlerde hayvanlarımla ilgileniyorum, çiçek yetiştiriyorum. Çocuklarımız da çok mutlu." diye konuştu.

Kentten köye dönüş yapmak isteyenlerin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Kılınç, tarımın gelişmesi için kırsal bölgelere teknolojik seralar kurulabileceğini kaydetti.

Kaynak: AA
Yorumlar (7)
zafer ergün 3 yıl önce
Yurdum insanı kutlarım,insan oğlunun yaratamadığı tek nimet toprak uğruna can verilir can alınır.Çocuklarımızı topraktan koparmayalım.Denizli ve Manisanın ekonomik yapısını inceledim tarım destekli endüstri ve sonuç süper.Gubetci dostlar orada adınız daima Ausleander almanların yaktıkları yahudilerin çoğunluğu alman ismi ve soyadı
taşıyorlardı Dackauda listeyi inceleyiniz buna rağmen sonuç ortada..Almanyada çalıştığınız gibi ülkede çalışsanız daha güçlü olursunuz örnek mi bu haber konusu aile ve ben...Saygılarımla...
Kemal Yılancı 3 yıl önce
Helâl olsun MaşAllah
Nail Doğan 3 yıl önce
vALLAH helal olsun abi.
Bende Uşak/Banazlıyım ama malesef almanyada yaşıyorum. Bu sene Türkiyeye geldiğimde yanına uğramak isterim.
Ahmet colak 3 yıl önce
On numara
ÖZER Yavuz 3 yıl önce
Ben de berlin de yaşıyorum 26 senedir İnşAllah 6- 7 seneye kadar Uşak'a dönüp köyümdeki arazide organik tarımla uğraşmak istiyorum
Selime Şakar 3 yıl önce
Allah beterini arttırsın memleketine yararlı olmak gurur verici bende bir afyonlu olarak memleketim insanını seviyorum
Hülya Yılmaz 3 yıl önce
Helal olsun.caliskan insanlar her zaman kazanir