Uşak’ı bu rezillikten kurtarın

Uşak'ın Çarşamba Pazarı modern bir Uşak'a yakışmadığı gibi, Uşaklının can güvenliğini de tehlikeye atıyor. Uşaklı Başkan Çakın'dan modern bir pazar yeri istiyor.

YAŞAM 24.02.2020, 18:53 24.02.2020, 20:31

Uşak’ı bu rezillikten kurtarın

Uşak'ın Çarşamba Pazarı modern bir Uşak'a yakışmadığı gibi, Uşaklının can güvenliğini de tehlikeye atıyor. Uşaklı Başkan Çakın'dan modern bir pazar yeri istiyor.

YAŞAM 24.02.2020, 18:53 24.02.2020, 20:31
Uşak’ı bu rezillikten kurtarın
  • Uşak’ın “Çarşamba Pazarı” mevcut hali ile Uşak’a yakışan bir görüntü sergilemiyor. Hijyen olmayan koşullarda sergilenen meyve ve sebzeler, toplum sağlığını tehlikeye düşürüyor.
  • Günümüzün modern şehircilik anlayışında kamu güvenliği ve kamu sağlığı için kapalı pazaryeri kurulması zorunlu hale gelmişken, pazarın iskeletini oluşturan metal bağlantı ve üst örtüsü olan saç levhaların rüzgârlı havalarda aşağı uçması, aşağıda alış veriş yapan insanların can güvenliğini tehlikeye sokuyor.
  • Ayrıca oldukça geniş bir alana yayılan Çarşamba Pazarı’nın şehrin tüm bağlantıların sağlandığı bir kavşakta olması, satıcıların sergilerinin işlek caddelere taşması, araç trafiğini durma noktasına getiriyor ve yolda Pazar gören insanların can güvenliğini tehlikeye atıyor.
  • Pazarcı esnafı ve Uşak halkı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’dan mevcut Pazar yerinin kaldırılarak ihtiyaçlara cevap veren, modern Uşak’a yaraşır bir Pazar yeri kurulması için bir an önce harekete geçmesini istiyor

MEYVE VE SEBZELER SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA SERGİLENİYOR

Modern dünyada insanların başta gıda olmak üzere bir takım ihtiyaçlarını giderebilmek için koştuğu Pazar yerleri o yerleşim alanının vizyonu sayılıyor. Ne yazık ki ilimizde yıllardır kurulan “Çarşamba Pazarı” modernlikten, hijyenden uzak görüntüsü ile orta çağdan kalma çok kötü bir görüntü sergilemekte bu da pazarcı esnafı ve Uşak halkının şikâyet etmesine yol açmaktadır.

Daha önce açık Pazar yeri olan ve 1993 yılında dönemin belediye başkanı merhum Ali Künek tarafından üstü kapatılan ve altı betonlanan pazar yeri, günümüzde ekonomik ömrünü doldurduğu için artan nüfusa hizmet vermekten çok uzak kalmış, sergilenen ve insan sağlığına direk etki eden gıda maddelerinin sağlıklı olmayan ortamda sergilenmesi, Uşak halkının yakınmalarına neden olmakta.

Alış veriş yapan insanlar yerlere serilen örtülere basmak zorunda kalıyor. Bu örtülerin üzerinde de meyve ve sebze satılıyor. Üst örtü yeterli olmadığı için de gıda maddeleri toz toprak içerisinde kalıyor.

METAL YORGUNU TAŞIYICI SİSTEM FACİAYA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Uşak Gündem olarak yaptığımız araştırmada üstü 1993 yılında metal saç levha ile kapatılan ve metal taşıyıcı sistem kullanılan yapı 26 yıldır ciddi bir bakıma alınmadığı için metal yorgunluğu yaşamakta. Yani çatıyı taşıyan metal sistem her an çökebilir. Çatı olarak kullanılan metal örtü ise rüzgarlı havalarda bir bir koparak uçmakta. Bu da her Çarşamba alış veriş için bu pazarı tercih eden binlerce Uşaklının yaralanmasına ve ölümüne neden olabilir.

TRAFİK FELÇ OLUYOR VE İŞLEK CADDELERDE CAN GÜVENLİĞİ YOK

Uşak’ı batısını, doğusunu ve güneyini birleştiren bir kavşakta kurulan pazar yeri, Çarşamba günleri Uşak trafiğini felç ediyor. Araçlar, dakikalarca yaklaşık 400 metrelik yoldan çıkamıyor. Bu da kavşağa giren bütün yollarda trafiğin kilitlenmesine yol açıyor.

Bir diğer sıkıntıda özelikle eski emniyet müdürlüğü binası ve çevresinde satıcıların Nuri Şeker Caddesi’ne taşması ve burada hem satış hem de alış yapan insanların can güvenliğinin olmayışı.

“YENİ VE MODERN BİR PAZAR YERİ İSTİYORUZ”

Çarşamba Pazarının mevcut hali ile ekonomik ömrünü doldurduğunu ve Uşak halkının ihtiyacına cevap vermekten çok uzak kaldığına dikkat çeken pazarcı esnafı ve Uşak halkı, “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın, koltuğuna oturalı bir yıl oldu. Ancak Uşak’a yakışan modern ve hijyenik pazar yeri yapımı hakkında en ufak bir adım atmadı. Daha neyi bekliyor? Anlamıyoruz. Bir an önce harekete geçsin ve bizi bu rezillikten kurtarsın” çağrısı yaptı.

Yorumlar (14)
Mesut 3 yıl önce
Üstü pazaryeri Altı otopark olarak da kullanılabilir
AYS64 3 yıl önce
Eğer yapılacak olursa 1993 teki gibi iş yapmış olmak için acele ile bir ucube daha yapılmasın. Çünkü üstü kapatılmadan önceki hali daha güzel, planlı, estetik yönden güzeldi sadece son zamanlarında bakımsızdı. Şimdi üniversitemizde var mimarlar, mühendisler ve üniversite beraber çalışarak, yarışmalar sonucu karar verilmeli. Sadece işlev yönü değil, mimarisi ve estetigide önemli. Hatta garaj ve ayakkabıcılar çarşısıda beraberce aynı planlama içinde yer almalı. Hepsi birleştirilerek bütün o bölge ele alınmalı.
Mehmet 3 yıl önce
Altını üstünü bırakınca su bozuk yollar ne olacak karaagac mahallesi köstebek yuvası gibi sagolsunlar elektrik yer altına inecek diyorlar daha yetmiyor evimin kösesine direk diktiler nasıl Bi sistem cözemedim
aşigo 3 yıl önce
Bencede biran önce yenilenmeli. Hem trafiği çok etkiliyor hem de söylediğiniz gibi çökme tehlikesi varsa bir facia yaşanabilir.
hakan 3 yıl önce
elden geçirilmesi sart
Emrecan 3 yıl önce
Tepe pazarin oraya yapin carsamba pazarini kaldirdiginiz alani da yesil alan yapin hic park yok oralrda
So64 3 yıl önce
Evet sayın Başkan biran önce bu rezilliğe çare bulun.
Tam köy kasaba görüntüsü var.
Rezillik.
Kaldırın oraları ya.
Heryerde pazar var kardeşim.
Garajı ayakkabıcıları pazaryerini hepsini kaldırıp düzenleme yapılsın.
Ne ypılırsa yapılsın ama Altı mutlaka otopark olsun.
Uşaklı 3 yıl önce
Carsambalari trafik yoğunluğu nedeniyle şehir dışından firma yetkilileri ziyarete bile gelmiyorlar.
Artık buna kalıcı bir çözüm yolu bulmak lazım
Selim 3 yıl önce
Ömrünü tamamlayarak yenilenmeyen ve hizmet yerine gerek temizlenmesi gerektiği için, ulaşım ve saglık açısından hayati önem taşıyan pazar yerinin bir an önce bakımının yapılması tüm uşak halkı açısından önemlidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın