Uşak'ta kadınlar haykırdı: "Öldüren sevgi istemiyoruz"

Uşak'ta kadın şiddeti protesto için yürüyüş düzenlendi, Uşak Belediyesi önünde toplanan grup "Öldüren sevgi istemiyoruz" sloganları atarak Tiritoğlu Parkı'na kadar yürüdü.

YAŞAM 27.08.2019, 09:44 28.08.2019, 10:08

Uşak'ta kadınlar haykırdı: "Öldüren sevgi istemiyoruz"

Uşak'ta kadın şiddeti protesto için yürüyüş düzenlendi, Uşak Belediyesi önünde toplanan grup "Öldüren sevgi istemiyoruz" sloganları atarak Tiritoğlu Parkı'na kadar yürüdü.

YAŞAM 27.08.2019, 09:44 28.08.2019, 10:08
Uşak'ta kadınlar haykırdı: "Öldüren sevgi istemiyoruz"

Grup adına açıklama yapan Uşak Nar Kadın Dayanışma Ağı üyesi Münevver Küçükakın, Emine Bulut cinayetinin münferit bir cinayet olmadığını dile getirdi.

Kadınların kazanılmış haklarının elinden alınamayacağını kaydeden Küçükakın, sözlerine şöyle devam etti: "Kadınları koruyamayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle onları baş başa bırakan hatta şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sistem çocuğunun gözleri önünde Emine Bulut kardeşimizi aramızdan almıştır.

 

İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir diyoruz. 'İstanbul sözleşmesi feshedilsin' diyenlere, kadınları şiddet gördüklerinde başvurabilecekleri mekanizmalardan yoksun bırakmak isteyenlere, kadın istihdamını arttırıcı politikalar geliştirmek yerine kadınların nafaka hakkına göz dikenlere, şiddeti, tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını engellemek yerine kadınların kazanılmış haklarını ellerinden almaya çalışanlara karşı bizler kadın mücadelemizi yükselteceğiz. Çocuklarımızın gözleri önünde öldürülmek istemiyoruz."

Yorumlar (4)
Gerekli Tedbirler 3 yıl önce
Kadına yönelik şiddetin durdurulması için, siyasetçilerin kadının anayasal hakkı olan can ve mal güvenliğini sağlayıcı kanunları ivedilikle çıkartması gerekli, buna idamda dahil. Karakoldaki polisin, savcı ve hakimin konuya hassasiyet göstermeleri hususunda uyarılmaları, şiddet ve uzaklaştırma ihlalleri ile ilgili gerekli koruyucu tedbirleri zaman kaybetmeden derhal alıp, en ağır cezaları vermelerinin sağlanması, Aile bakanlığının il müdürlükleri aylar sonra telefonla bilgi almak yerine anında konuya müdahil olup, şiddet ve uzaklaştırma ihlali kurbanı kadına sahip çıkması, görevini yapmayanların görevden hemen alınması. Diyanetinde emanet kavramını mülkiyet hakkı, sahip olmak, sahiplenmek olmadığını topluma anlatması gerekli.
Mağdur 3 yıl önce
Oğlu başkasının oğlu olsa, kendi kızıyla iki dünya bir araya gelse alkolik, din, iman, ahlak yoksunu, serseri oğluyla asla evlenmesine müsaade etmeyecek olan aileler; evlenince düzelir diye başkasının kızının ve ailesinin başını yakıyor. Hatta ısrar edip siyasileri, kolluk kuvvetlerini, bürokratları, hatırı sayılır insanları araya sokuyorlar. Aracı olanlar bunun vebali sizin boynunuza bilesiniz. Kadına şiddet uygulayan veya uzaklaştırma ihlali yapana çok ağır caydırıcı cezalar verilmeli ki aklının ucundan bile geçirmemeli. Valilerin, Polis Merkezindeki polislerin ve savcıların hiç vakit kaybetmeden koruyucu tedbirleri alması gerekli. Eve ve kadına yakın koruma tedbiri uygulanmalı. Hakimlerinde 3 gün değil de 15 yıl ceza vermesi. Cinayetlere de idam cezası verilmesi gerekiyor.
Hüseyin Yılmaz 3 yıl önce
Allah erkekleri kadın şerrinden şeytan şerrinden düşman şerrinden korusun inşAllah amin..
Adem 3 yıl önce
marjinal grup ve marazlı derneklere gün doğdu. resimlere bir kere bakınız, bunların kadınlar adına konuşmaya hakkı var mı? bunların dermanı dertten beter...