Uşak'ta engellilerin bir günlük temsili askerlik heyecanı

 Uşak'ta "temsili askerlik" uygulamasına katılan 36 engelli bir günlüğüne de olsa asker olmanın mutluluğunu yaşadı.
Uşak'ta engellilerin bir günlük temsili askerlik heyecanı

Genelkurmay Başkanlığı'nın Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği 1 günlük "temsili askerlik" uygulaması kapsamında, Uşak Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen etkinliğe 36 engelli katıldı.

"Temsili askerlik" yapmak için komutanlığa aileleriyle gelen engelliler, nizamiye girişinde jandarma erlerince karşılandı.

Beden ölçülerine uygun olarak jandarma üniforması dağıtılan engelliler, palaska kuşanıp botlarını bağlayarak temsili askerlik hizmeti için hazır hale geldi. 

Asker kıyafetlerini giydikten sonra ant içme töreni için prova yapan engelliler, daha sonra Uşak Vali Yardımcısı Sait Topal,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yalçın Baysal, Belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ'ın da katıldığı törenle, silah ve Türk bayrağı üzerine el koyarak ant içti.

Vali Yardımcısı Sait Topal, törende yaptığı konuşmada, askerlik görevinin önemine değinirken, engellilerin böylesi bir etkinliğe katılmasının gurur verici olduğunu ifade etti.

İl Jandarma Komutanı Yalçın Başsal da engellilere yönelik düzenlenen "temsili askerliğin" Türk kültüründe askerliğin ve vatan sevgisinin bir işareti olduğunu ifade etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük ise "temsili askerlik" uygulamasının engelliler ve aileleri için moral kaynağı olduğunu belirtirken, "Dünyada 500 milyon engelli var, her 10 kişiden biri engelli. Engellilerin sorunlarının çözümü için herkese görev düşüyor." dedi.

Etkinlikte daha sonra engelliler adına Ramazan Durmuş konuşma yaptı, Esat Demirel ile Volkan Madan birer şiir okudu. 

Engellilere tezkerelerinin verilmesinin ardından etkinlik son buldu.