Uşak Alperen Ocakları Yahya Aktaş’ı andı

Yahya Aktaş 40’ıncı ölüm yıl dönümün de Uşak Alperen Ocakları tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı
Uşak Alperen Ocakları Yahya Aktaş’ı andı

14 Kasım 1977’de uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Uşak Ülkü-Köy.’ün başkanı ve ÜGD.’nin kurucularından Yahya Aktaş 40’ıncı ölüm yıl dönümün de Uşak Alperen Ocakları’nda düzenlenen etkinlikle anıldı.

Alperen Ocakları il binasında düzenlenen etkinliğe eski Uşak Ülkü Ocakları Başkanlarından ve merhumun yakın arkadaşı İsmail Ağır konuşmacı olarak katıldı, etkinliğe Ağır’ın yanı sıra Büyük Birlik Partisi Uşak İl Başkanı Bekir Alperen, Uşak Alperen Ocakları İl Başkanı Mehmet Sezer, Yahya Aktaş’ın ağabeyi Mehmet Ali Aktaş, Yahya Aktaş’ın yakın arkadaşları Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları mensubu gençler katıldılar.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan etkinlikte, ülkücü camia da yaşayan efsaneler arasında gösterilen İsmail Ağır 12 Eylül darbesi öncesi ve sonrasın da Uşak’ta yaşanan olaylar, merhum Alparslan Türkeş ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte yaşadıkları zorluklar ve o döneme ait anılarını genç Alperenler ile paylaştı.

Konuşmasın da 12 Eylül darbesi öncesin de Uşak’ta yaşanan silahlı saldırıların şehir dışından gelerek Uşak’a yerleşen kişiler tarafından yapıldığına dikkat çeken Ağır, yine aynı kişilerin Uşak halkını devlete ve kolluk güçlerine karşı baş kaldırmaları için bir çok provokatif eylemde bulunduklarını , geçmişte yaşanan bu olayların günümüzde de tekrar edilmeye çalışıldığını söyleyerek gençlere bu konularda dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı.

Yakın arkadaşı Yahya Aktaş’ında bu kişiler tarafından kurulan pusu sonucunda şehit edildiğini ifade eden Ağır, yine bu kişilerin halk üzerinde kurdukları baskı ve silahlı eylemler sonucunda Uşak’ta bazı semtlerde bir süre ezan okunamadığını insanların korkudan ibadet için camiye gitmeye bile çekindiklerini belirtti.

Verdikleri mücadelenin hiçbir zaman ırkçılık mücadelesi olmadığının altını çizen Ağır, verdikleri mücadelenin Türk milletinin sistematik olarak dinsizleştirme çabalarına karşı inançlı Anadolu gençlerinin bir başkaldırısı olduğunu, ben ülkücüyüm diyen bir kişinin asla ırkçı olmasının mümkün olmadığının, ırkçıyım diyen bir insanın da ülkücüler arasında kabul görmeyeceği ve davalarının islam davası olduğunun altını çizdi.

Gecenin sonunda Yahya Aktaş’ın öldürülmesinin ardından 40 yıl önce dağıtılan bildirinin fotokopisi anma etkinliğine katılanlara dağıtıldı.

Alperen Ocakları İl Başkanı Mehmet Sezer etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.