Tüm Türkiye için uyarı yapıldı: Cuma günü bekleniyor! Hazırlığınızı yapın

Tüm Türkiye için uyarı yapıldı: Cuma günü bekleniyor! Hazırlığınızı yapın
Meteoroloji kaynaklarının aktardığı son habere göre ülkemizin geneli için önemli bir uyarı yapıldı. Yapılan açıklamada Suriye’den ülkemize doğru çöl tozlarının geleceği ve çok sayıda ili etkisi altına alacağı belirtildi.

Dönemsel olarak ülkemizde etkisini göstermeye devam eden çöl tozları yeniden Türkiye’ye giriş yapacak. Özellikle Suriye’den cuma günü yurda giriş yapması beklenen çöl tozları için Meteoroloji kaynakları uyarılarını peş peşe sıraladı.

İÇ ANADOLU’DA DAHA ETKİLİ OLACAK

Geçtiğimiz yıllarda da sıkça rastlanan çöl tozları için uyarı yapıldı. Suriye’den gelecek olan çöl tozlarının özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde etkisini göstermesi bekleniyor. Bu sebeple vatandaşlara yapılan uyarıda suyun daha az kullanılması ve gerekirse evden çıkılmaması gerektiği belirtildi.

207902.jpg

“CAM, BALKON, ARABA BİR ŞEY YIKAMAYIN”

Konu ile ilgili X sosyal medya platformu üzerinden Hava Forum’un paylaşımında çöl tozu ile ilgili uyarı yapıldı. Suriye üzerinden Türkiye’ye giriş yapacak çöl tozu ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

"Cuma, Suriye üzerinden çöl tozu geliyor. Cam, balkon, araba bir şey yıkamayın... Özellikle iç ve doğu kesimlerimizde etkili olacak. Suyumuz zaten az yıkamaları erteleyelim...”

UZMANLARDAN MASKE UYARISI GELDİ

Suriye’den giriş yapacak olan ancak genellikle Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi’nde etkili olması beklenen çöl tozuna karşı uzmanlardan maske uyarısı geldi. Özellikle hamileler, yaşlılar ve kronik astım/solunum sıkıntısı çekenlerin dışarıya çıkarken mutlaka maske takması gerektiği belirtildi.

col.jpg

ÇÖL TOZUNA KARŞI NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Çöl tozu, etkili olduğu bölgede günlük hayatı olumsuz olarak etkileyebilecek seviyeye gelebilen bir doğa olayıdır. Meteorolojik kaynakların aktardığı son verilere göre cuma günü Doğu Anadolu Bölgesi’nden ülkemize girmesi beklenen çöl tozunun ilk olarak Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Bingöl gibi illerde daha sonra da İç Anadolu Bölgesi’nde etkili olması bekleniyor.

Çöl tozunun günlük hayatı olumsuz etkilememesi için, bu olayı etkili olduğu süreler içerisinde su kullanımının minimuma indirilmesi, mümkün olduğu kadar evlerin pencerelerinin açılmaması öneriliyor. Riskli olan kişilerin ise dışarıya çıkmaması tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.