Tahliye taahhütnamesinde bu imza yoksa geçersiz sayılıyor!

Tahliye taahhütnameleri ile ev sahipleri önemli avantajlar elde ederlerken bu avantajların kullanılabilmesi için o belgenin geçerli bir belge olması gerekiyor. Tahliye taahhütnamesi nasıl geçersiz olur?
Tahliye taahhütnamesinde bu imza yoksa geçersiz sayılıyor!

Tahliye taahhütnameleri son yıllarda hayatımıza girdiler. Daha önce sadece kira sözleşmesi yapılarak evler kiraya veriliyordu. Ancak son yıllarda ev sahipleri kiracıları evden çıkarmak konusunda sorun yaşayınca tamamen yasal bir uygulama olan tahliye taahhütnameleri devreye girdi. Bu yasal belgenin bir hükmünün olması ise geçerli olup olmamasına bağlı.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NE İŞE YARAR?

Tahliye taahhütnamesi olan bir ev sahibi bu belge ile kira sözleşmesinin kiracıya verdiği garantileri bir anda ele geçirebiliyor. Normalde kira sözleşmesi varsa ve kiracı da bu sözleşmeye aykırı hareket etmiyorsa kiracının evden çıkarılabilmesi imkansıza yakındır. Ancak ev sahibinin elinde geçerli bir tahliye taahhütnamesi varsa o zaman işler değişiyor. Tahliye taahhütnamesinde yazılı olan tarihte kiracının evden çıkması gerekmektedir. Eğer çıkmazsa ev sahibi mahkeme yoluyla bu tahliye kararını kolaylıkla alabilmektedir.

NASIL GEÇERSİZ OLUR?

Tahliye taahhütnamelerinin geçersiz olmasını sağlayan bazı durumlar bulunuyor. Ev sahibi kiracıya bu belgeyi imzalatmış olabilir ama bunun yasal bir hükmü olması için tamamen geçerli sayılması gerekiyor. Bunun için de bazı detaylara çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Öncelikle tahliye taahhütnamesinin yapılma tarihine bakılıyor. Eğer bu tarih ile kira sözleşmesi tarihi aynı ise veya yakın tarihlerde yapılmışsa yasalara göre tahliye taahhütnamesi geçerli olmayacaktır. Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için kira sözleşmesi ile aralarında makul bir süre bulunmalıdır.

Tahliye taahhütnamesi kiracıya baskı yapılarak imzalatılmamalıdır. İmzalanmazsa evin kiraya verilmeyeceği gibi şart öne sürülemez. Eğer bu olursa tahliye taahhütnamesi geçersiz olur.

Tahliye taahhütnamesi imzalayan kiracı eğer evli ise ve eşinin imzası bu belgede yoksa ev sahipleri büyük bir şok ile karşılaşıyorlar. Her iki eşin de imzasının olmadığı tahliye taahhütnamelerinin yasal olarak herhangi bir değeri yoktur.