Tahliye davasını kaybeden kiracı ne kadar ödeme yapmak zorunda kalır?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında tahliye davalarının sayılarında artışlar devam ediyor. Tahliye davasını kaybeden kiracılar ne kadarlık bir maliyet ile karşı karşıya kalırlar?
Tahliye davasını kaybeden kiracı ne kadar ödeme yapmak zorunda kalır?

Ev sahipleri ile kiracılar anlaşamadıkları noktalarda arabulucu aşamasını geçtikten sonra sorunlarının çözümü için mahkemenin yolunu tutuyorlar. Genellikle de ev sahipleri kiracılar hakkında tahliye davası açarak evden çıkarılmalarını sağlamak için bu yolu tercih ediyorlar. Böyle bir durumda ise kiracılar mahkemeden kendilerine ne kadarlık masraf çıkacağını merak ediyorlar. Tahliye davalarında kiracılara ne kadar masraf çıkar?

TAHLİYE DAVALARININ MASRAFLARI!

Tahliye davaları oldukça uzun bir sürece yayılabilen ama nihayetinde net karar çıkan davalardır. Her mahkemede olduğu gibi bu mahkemede de çeşitli yaptırımlar gündem olabilmektedir. Bu yaptırımlar maddi kaynaklı olurken kiracıların en çok çekindikleri durumdur. Bundan dolayı kiracılar karşılaşacakları zorunlu ödemelerin ne kadar olabileceğini merak ediyorlar.

Tahliye davası eğer kiracının kira borcundan dolayı açılmış ise mahkeme kiracının kira borcunu eksiksiz bir şekilde ödemesine hükmedecektir. Öncelikle kiracı ev sahibine bu durumda tüm kira borcunu ödemek zorunda kalır. Ancak kiracıya düşecek olan ödeme tutarları bununla sınırlı kalmayacaktır.

Ev sahibinin açmış olduğu tahliye davasını kaybeden kiracı evden tahliye olacağı gibi mahkeme masrafları ile de karşılaşacaktır. Ev sahibinin davayı açmak için yaptığı masraflar ve mahkemede işlemlerin yapılabilmesi için ödenen tüm ücretler davayı kaybettiği için kiracı tarafından karşılanır. Kiracılar bu ödeme ile de kurtulamazlar.

Kiracının davayı kaybetmesi durumunda bir de avukat ücretlerini ödemek zorunda kalacağının bilinmesi gerekiyor. Ev sahibini temsil eden avukatın ücreti ile varsa kiracını9n avukat ücreti de davayı kaybettiği için kiracı tarafından ödenecektir. Bundan dolayı kiracılar tahliye davalarının neticesinde toplamda ciddi ödemeler ile karşılaşabilirler. Ev sahipleri ile hiç mahkemelik olmadan anlaşma yoluna gidilmesi kiracılar için daha yararlı olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı