Sokak köpekleri haklarını savunan hayvan severleri yalnız bırakmadı

Sokak hayvanlarının belediyeler tarafından toplatılmasını protesto eden hayvan hakları savunucuları, 81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması yaparak sokak hayvanlarına yapılan katliam ve işkenceye karşı çıktı.

YAŞAM 09.01.2022, 21:02 09.01.2022, 21:43

Sokak köpekleri haklarını savunan hayvan severleri yalnız bırakmadı

Sokak hayvanlarının belediyeler tarafından toplatılmasını protesto eden hayvan hakları savunucuları, 81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması yaparak sokak hayvanlarına yapılan katliam ve işkenceye karşı çıktı.

YAŞAM 09.01.2022, 21:02 09.01.2022, 21:43

Uşak’ta Tiritoğlu Parkı’nda yapılan basın açıklaması öncesi hayvan hakları savunucularının yanına gelen sokak köpekleri önce onlarla oynadı. Sonra basın açıklaması boyunca aralarında yer alarak adeta kendi haklarını savundu.

Tiritoğlu Parkı’nda basın açıklaması için toplanan bir grup hayvan hakları savunucusu adına bildiriyi öğretmen Sevim Sinek okudu. İşte o bildiri:

“SOKAK HAYVANLARI YALNIZ DEĞİLDİR”

‘’Sayın Cumhurbaşkanının 23.12.2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasındaki "Belediyeler barınaklar kursun ve sokak hayvanlarını toplayıp barınaklara götürsün" talimatı, belediyelerce çarpıtıldı ve yüz binlerce hayvan toplatılıp, canlı canlı gömülüp, karlı dağlara atılıp vahşice yok ediliyor.

 Türkiye'de 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu, belediyelere bakımevi kurma ve kısırlaştırma yapma görevi verdiği halde, 1389 belediyeden 1200 belediye hala daha bakımevi yok, kısırlaştırma yapılmıyor. Hayvanlar çoğalıp, vatandaş şikayet ettikçe, belediyeler topluyor, bazılarını öldürüyor, dozerler ile canlı canlı gömüyor, kalanları ormanlara çöplüklere karlı dağlara atıyor, başka şehirlere atıyor. Bir taraftan katliamlar devam ederken, öte yandan üreme devam ediyor. Yani katliam ve üreme döngüsü artarak devam ediyor.

Uşaklı hayvan hakları savunucuları adına basın açıklamasını okuyan Öğretmen Sevim Sinek

SOKAK HAYVANLARI HIZLA ÇOĞALIYOR

Sayın. Cumhurbaşkanının talimatındaki barınak kurma, bakımevi kurma kısmını umursamayan belediyeler, sadece toplama kısmını vahşice uygulamaya başladı.      Bakımevi olan belediyeler de kapasitesi 30-40 olan barınaklara götürme kandırmacası ile binlerce hayvanı toplamaya ve yok etmeye başladılar.

     Kapasitesi 1000-2000 olan büyük dev barınakları olan belediyeler de on binlerce hayvanı toplamaya başladı. Kısırlaştırma olmadan dağa taşa ormanlara başka şehirlere atılan hayvanlar oralarda da hızla çoğalmaya devam ediyorlar. Bir taraftan katledilirken diğer taraftan atıldıkları yerlerde hızla çoğalıyorlar.Bu belediye vahşetleri ile sahipsiz hayvanların sayısında da patlamalar devam edecek.

BAKIM EVİ KURDURMAYA HİÇ BİR KURUMUN GÜCÜ YETMEDİ

 Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu belediyelere uygulattıramadı, denetim yaptırmadı. Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere 3-4 yıl daha yeni mühlet verdi.

Hiçbir kurumun gücü belediyelere bakımevi kurdurmaya, kısırlaştırma yaptırmaya yetmedi. Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, canlı canlı gömülen, yok edilen öldürülen milyonlarca masum sokak hayvanına ödettiriliyor. Bugün sokaklardaki sahipsiz hayvanların çoğalmasının ana sebebi belediyelerin görev yapmamasıdır. Belediyelerin görev ihmalinin bedelini de sokak hayvanları canlı canlı gömülerek, zulüm altında ölümlerle ödüyor.

MÜSLÜMAN BİR ÜLKEYE YAKIŞMAYACAK KATLİAMLAR DURDURULMALI

Hz. Peygamber (asm) Mekke'nin fethine giderken yolda yavrularının üzerine gerilmiş ve onları emzirmekte olan bir köpek görmüş ve hemen ashâbından Cuayl bin Sürâka’yı yanına çağırarak, onu bu köpek ve yavrularının başına nöbetçi dikmiştir ve ordunun yolunu değiştirmiştir. (Vâkıdî, Megazi, II, 225) Böylesine merhamet dini olan bir Müslüman ülkesinde şu anda hayvanlar vahşice toplanıyor, öldürülüyor ve yarı canlı gömülüyor.

 Talimatının belediyelerce çarpıtılıp vahşi toplamalar yapan katliamcı belediyelere dur diyecek tek merci sizsiniz Sn. Cumhurbaşkanım.

Aksi takdirde, Müslüman ülkemizde belediye vahşetleri artarak devam ederken sahipsiz hayvan sayısında da patlamalar olarak artışlar olacaktır.

Tek çözüm kısırlaştırmadır.

Belediyelerin yasada yer alan görevlerini güçlü bir irade ile yaptırtmaktır. Uşaklı hayvan hakları savunucuları olarak bizler her zaman yaşamın ve tüm canlıların yaşam hakkının yanında olacağız.’’

Uşaklı hayvan severler; sokak hayvanların hakları için verdikleri mücadelede kendilerini yalnız bırakmayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın,  Başkan yardımcısı Mehmet Çakın ve Uşak Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü çalışanlarına da teşekkür etti.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (6)
Melahat CAN 8 ay önce
Melahat CAN köpekleri yok sayıp öldürenleri sende tez gün tez saatte yerin dinine sok yarabbilalemin inşAllah amin amin amin
Öykü 8 ay önce
Sorumsuz hayvan sahiplerinin faturası sokak hayvanlarına kesildi...bence cumhurbaşkanım daha açıklayıcı konussaydi bu zulüm yapanlarada para cezası degil hapis uzun süreli verilseydi sonuçlar farklı olurdu...barinaklari habersiz gidipde ziyaret etseydi durumu farklı içler acısı halinde görürdü...bir iki bakımlı barinagi ziyaret etmek sadece göz dolduruyor...
Zaza 8 ay önce
Bunları alıp teker teker kısırlaştırma yapacaksın. Sizin hayvanlar ile alakanız yok işiniz gücünüz muhalefet o hayvanlar top-la-na-cak
Atilla 8 ay önce
Hayvanlar öldürülmemeli, kısırlaştırılıp barınaklarda bakılmalı. Sokaklarda gezemiyoruz, parklarda çocuklarımızı gezdiremiyoruz. Köpek pisliği her yer, hayvanların bir kısmına adeta hücre cezası çektiriyor sahipleri.
Atilla 8 ay önce
Bu gidişle köpek nufusu insan nufusunu geçecek, çözüm bekliyoruz, sokaklarda rahat gezemiyoruz.
Vatandas 8 ay önce
Heryer sahipsiz başı boş köpek barınak yapsınlar toplansın belediye bu konuya ve uşak ı ilgilendiren çoğu konuya duyarsız kalan yetkililer ilk seçimde görüşürüz