Sigara tiryakileri bu habere şoke olacak! Yüzde 58,46 oranında zam geldi

Sigara tiryakilerini üzecek bir düzenleme haberi geldi. Sigara fiyatlarına son haftalarda gelen peş peşe zamlar can sıkarken, yüzde 58,46 oranında zam geldiği duyuruldu. Zamma ilişkin merak edilenler haberimizde!
Sigara tiryakileri bu habere şoke olacak! Yüzde 58,46 oranında zam geldi

2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2024/1) geçtiğimiz haftalarda yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre çevre kurallarına uymayan vatandaşlara rekor seviyede ceza kesileceği görüldü.

YÜZDE 54,46 ORANINDA ZAM YAPILDI

Özellikle yolda sigara içenlerin daha da dikkatli olması gereken haber aktarıldı. Para cezalarına geçtiğimiz yıl sonunda açıklanan değerleme oranına göre zam geldi. Yüzde 58,46 zam oranı sigara içenleri de yakından ilgilendiriyor.

SİGARA İÇENLER AMAN DİKKAT

Yere atılan çöpler için harekete geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı cezalara ilişkin miktarları duyurdu. Buna göre yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:

“30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17 nci maddesinin yedinci fıkrasında idari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere o yıl için 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacağı ve bu şekilde yapılacak hesaplamalarda bir Türk Lirasının küsurunun dikkate alınmayacağı hükmü yer almaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak 25/11/2023 tarihli ve 32380 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 554) uyarınca 2023 yılı için yeniden değerleme oranı %58,46 olarak tespit ve ilan edilmiştir”

sigara-ceza.jpg

4.810 TL PARA CEZASI KESİLECEK

Buna göre yere sigara atmanın cezası 4.810 TL olarak belirlendi. Dışarıda sigara içenlerin çevreyi kirletmemeleri adına daha dikkatli olması gerekiyor. Kesilen cezaların ödenmemesi halinde faiz işleminin yapılacağı duyuruldu. Adına kesilmiş cezaların olup olmadığını e-Devlet üzerinden ya da direkt vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.