Satın alınan evde kiracı varsa yeni ev sahibinin hakları nelerdir?

Satın alınan evde kiracı varsa yeni ev sahibinin hakları nelerdir?
İçerisinde kiracı olan bir ev satın alındığında yeni ev sahibinin hangi haklarının olduğu merak konusu oluyor. Yeni ev sahibi kiracıyı evden ne kadar sürede çıkarabilir?

Kiracılık sorunu hız kesmeden devam ederken bazı özel durumlarda yaşanan meselelerin hukuki çözümleri merak ediliyor. Bir evde kiracı varsa ve o ev satılırsa yeni ev sahibinin hakları araştırma konusu yapılıyor. Yeni ev sahibi direkt kiracıyı evden çıkarabilir mi? Kiracının evden çıkmama hakkı var mı?

YENİ EV SAHİBİNİN YASAL HAKLARI!

Yeni ev sahibi eğer kiracının önceki ev sahibi ile bir kira sözleşmesi varsa ve bu kira sözleşmesi de devam ediyorsa o sözleşmeye uymak zorundadır. Kiraya zam yapamayan ev sahibi kiracıdan yeni kira sözleşmesi yapılmasını da talep edemez. Etse bile kiracının bu talebi kabul etme zorunluluğu yoktur.

Kiracıyı evden çıkarmak isteyen yeni ev sahibine yasalar buna dair hak veriyor. Ancak direkt olarak kiracı evden çıkarılamıyor. Ev sahibinin eve ihtiyacı varsa evi satın aldığı günden itibaren 30 gün içerisinde kiracıya yazılı bir ihtarname gönderir. Kiracı aldığı ihtarnamenin ardından kira sözleşmesine bakarak evden çıkmak zorundadır. Eğer kira sözleşmesinin sona ermesine 6 aydan fazla süre kalmışsa 6 ay içerisinde, 6 aydan kısa süre kalmışsa sözleşme sonunda kiracının evden çıkması gerekir.

Kiracı belirlenen süre geçtikten sonra evden çıkmamakta ısrar ederse yeni uygulamaya göre yeni ev sahibi arabulucuya başvurur. Arabulucu aşaması geçildikten sonra ise dava açılır ve kiracının tahliyesi istenir. Bu dava yaklaşık 2 yıl sürecektir ve kiracı bu sürede ev oturmaya devam eder. Mahkemeden kiracının evden tahliyesine karar verilir ve ardından kiracı evden çıkarılır. Bu süreç yaklaşık 3 yılı bulacaktır. Bundan dolayı eve gerçekten ihtiyaç varsa kiracılı ev almak başlı başına zarar olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.