Otobüse Yolcu Gibi Binen 'Sivil Trafik Polisi' Kural İhlallerini Denetledi

Afyonkarahisar'da şehirler arası yolcu taşıyan otobüse binen sivil trafik polisi, Uşak'a kadar yaptığı yolculuk boyunca trafik kuralları ihlallerini denetledi.
Otobüse Yolcu Gibi Binen 'Sivil Trafik Polisi' Kural İhlallerini Denetledi

Uşak Emniyet Müdürlüğünün toplu taşıma araçları ve şehirlerarası yolcu otobüslerindeki denetlemeleri kapsamında Afyonkarahisar'da Ankara'dan İzmir'e giden otobüse binen sivil polis, Uşak Şeker Fabrikası uygulama noktasına kadar yolculuk yaptı.

Uygulama noktasında denetim yapan ekiplerce durdurulan otobüste kendini tanıtan sivil polis, yolculara uygulama hakkında bilgi aktardı.

Polis memuru Serkan Ekim, otobüste bulunma sebebinin sürücü, yardımcı personel ve yolcular tarafından emniyet kemeri kullanılıp kullanılmadığının, kurallara uyulup uyulmadığının tespit edilmesi olduğunu söyledi.

Sürücünün emniyet kemeri ihlali yaptığını ve yolcuların da uyarmadığını kaydeden Ekim, "Amacımız meydana gelebilecek muhtemel kazaların azaltılması, huzurlu ve güvenli yolculuk yapılmasını temin etmek." dedi.

Uygulama kapsamında, otobüs şoförüne emniyet kemeri takmaması nedeniyle 95 lira ceza kesildi.

 "Uygulamadan çok memnun kaldım"

Yolculardan Kezban Paylaştıran, uygulamanın sürücüleri daha dikkatli araç kullanmaya yönlendireceğini belirterek, "Uygulamadan çok memnu kaldım. Çok sık otobüs yolculuğu yaparım. Bu denetim sayesinde kazalar ve can kayıplarının azalacağına inanıyorum. Daha önce bindiğim otobüslerde bir çok kural ihlaline şahit olmuştum. Bu uygulama yolculuğu daha güvenli hale getirecektir." ifadelerini kullandı.

Uşak'ta, bu yıl içerisinde 65 toplu taşıma aracı ile şehirlerarası yolcu otobüslerinde denetim yapıldığı, 25 sürücüye toplamda 2 bin 403 lira ceza kesildiği kaydedildi.