Miras paylaşımında anlaşılamazsa ne olur, mallar nasıl bölünür?

Miras paylaşımları aileler arasında ciddi sorunların yaşanmasına neden olurken anlaşma sağlanamaması durumunda yapılan hukuki uygulamalar merak ediliyor. Miras malları nasıl bölünür?
Miras paylaşımında anlaşılamazsa ne olur, mallar nasıl bölünür?

Anne ve babadan kalan malların çocuklara miras yoluyla geçmesi çoğu zaman tartışmalı olmaktadır. Türkiye’de insanlar arasında bir vasiyet durumu pek olmuyor. Böyle bir yaygın gelenek bulunmuyor. Annelerin ve babaların sağlıklarında çocuklarının da onayını alacak şekilde tartışmaya neden olmayacak bir biçimde mallarını paylaştırmalarına da denk gelinmiyor. Çocuklar anne veya babalarının ölümlerinden sonra ise miras paylaşımı nedeniyle yaşadıkları tartışmalardan bir daha birbirlerinin yüzüne bile bakamayacak hale geliyorlar. Paylaşımında anlaşılamayan miras nasıl bölünür, mallar ne olur?

MİRAS PAYLAŞIMINDA ANLAŞILAMAZSA NE YAPILIR?

Kardeşler kendi aralarında miras paylaşımı konusunda anlaşma sağlayamayabilirler. Bu durumda ilgili mallardan nasıl faydalanılacağı belirlenemiyor. Kimsenin hakkı belli olmadığı için tam bir kaos içerisinde kalınıyor. Bu mallar ev, arsa, tarla olabilir. Bunların uygun bir şekilde paylaştırılması gerekir ama eğer anlaşma olmazsa o zaman mahkeme en kesin çözüm sağlanacak yerdir.

Bir mirasçının ortaklığın giderilmesi davası açması ile sürecin çözümü için ilk adım atılır. Mahkeme miras yoluyla kurulan ortaklığı gidermek için farklı yollar izleyecektir. İzlenecek ilk yol gayrimenkullerin taraflara eşit şekilde paylaştırılmasıdır. Ancak bu hiç de kolay değildir. Bir evin 3 kişi arasında bölünmesi mümkün değildir. Aynı şekilde tarla vasfında olan bölünemeyecek büyüklükte bulunan bir miras da paylaştırılamayacaktır. Mahkeme o zaman ikinci formülü devreye sokacaktır.

Mahkeme anlaşmaya yanaşmayan tarafından payının diğer ortaklar tarafından satın alınmasını da teklif eder. Bu da kabul edilmezse geriye son çare kalacaktır. Mirasa konu olan mallar için mahkeme satış kararı verir ve icra yoluyla satış gerçekleşir. Bu satışlardan elde edilen gelirler herkese miras payı oranında mahkeme tarafından bölünerek ödenir. Bu şekilde yaşanan anlaşmazlık kökten çözülmüş olur.