MGM ve AFAD teyakkuzda! Sabah saatlerinde 45 ile gök gürültülü sağanak yağış fırtına sel uyarısı

Türkiye yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına girerken çok sayıda ilde gök gürültülü sağanak yağış ve sel alarmı verildi. Hangi illerde sel bekleniyor belli oldu!
MGM ve AFAD teyakkuzda! Sabah saatlerinde 45 ile gök gürültülü sağanak yağış fırtına sel uyarısı

MGM ve AFAD teyakkuzda! Sabah saatlerinde 45 ile gök gürültülü sağanak yağış fırtına sel uyarısı - Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye'nin yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına girdiğini duyururken yağışlı havanın etkisi ile sıcaklıklarda da hızlı bir düşüş meydana gelmişti.

MGM ve AFAD etkili sağanak yağış beklenen iller için uyarı üzerine uyarı yayımlarken 72 ilde ekipler alarm durumuna geçirildi. İşte sel uyarısı yapılan iller, gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapılan iller listesi...

HANGİ İLLERE SEL UYARISI YAPILDI, GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde halen devam eden yağışların, yarın (Pazar) sabah saatlerinden sonra etkisini tekrar artırarak, kuvvetli batılı ve kuzeybatı rüzgar ile birlikte Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur ve sağanak (21-50 kg/m2), iç ve yüksek kesimlerde yoğun kar (20 cm üzeri) yağışı şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denilerek alarm verildi.

uyari-1.jpg

Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak, Erzincan, Tunceli, Bingöl illeri içinde şiddetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. MGM açıklamasında "Yapılan son değerlendirmelere göre; güneydoğu kesimlerde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte bu akşam saatlerinden itibaren bölgenin batısında, gece kuzeyi ile zamanla genelinde kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2), Adıyaman çevreleri, Diyarbakır’ın kuzey ve batısı ile Batman ve Şanlıurfa’nın kuzeyinde yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) olması tahmin ediliyor.

mgm.jpg

Yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra batısında, Pazartesi günü sabah saatlerinde doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denilerek kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını ve yıldırım uyarısı yapıldı. Bu illerde yaşayan kişilerin tedbir almaları istendi.