MGM ve AFAD teyakkuza geçti! 22 Haziran 06.00'ya kadar sürecek

Türkiye genelinde aşırı sıcak hava etkisini arttırmaya devam ederken bu seferde pek çok ile fırtına şiddetli sağanak yağış ile sel uyarısı yapıldı. Hangi ilerde fırtına bekleniyor?
MGM ve AFAD teyakkuza geçti! 22 Haziran 06.00'ya kadar sürecek

MGM ve AFAD teyakkuza geçti! 22 Haziran 06.00'ya kadar sürecek - Türkiye'nin başı son dönemde doğal afetlerden kurtulmazken yaşanan deprem felaketinin ardından doğal afetler sel, fırtına ve aşırı sıcaklar olarak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD son dakika uyarısında bulundu.

SEL VE FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimleri ile zamanla güneybatı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Sinop, Artvin ve Ardahan çevreleri, Denizli’nin güney, Muğla’nın iç kesimleri ile Antalya’nın batısının iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

mgm-1.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey, Akdeniz'de güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat), yüksek kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına (60-80 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

mgm-2.jpg

Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde rüzgarın bu akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hamleli kuvvetli (40-60 km/saat), yüksek kesimlerde kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın 22.06.2024 Cumartesi sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

mgm-3.jpg

AŞIRI SICAK UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Bazı illerde ise aşırı sıcak uyarısı yapıldı. Denizli ve Aydın bugün 43 dereceyi görerek sıcaklık rekoru kırarken, Manisa 41 derece, Diyarbakır ve Batman ise 40 derece sıcaklığı görecek.