Meteoroloji'den 19 il için sarı kodlu uyarılar geldi! Bu şehirde yaşayanlar dikkat fırtına geliyor

Türkiye'de hava raporlarını kaydeden ve bildiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler yayınlandı.
Meteoroloji'den 19 il için sarı kodlu uyarılar geldi! Bu şehirde yaşayanlar dikkat fırtına geliyor

Meteoroloji'den 19 il için sarı kodlu uyarılar geldi! Bu şehirde yaşayanlar dikkat fırtına geliyor - Türkiye'de hava raporlarını kaydeden ve bildiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler yayınlandı. Ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz bölgesi iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinin kuzey ve batı bölgeleri, Güneydoğu ile birlikte İstanbul, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Sinop, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Gelecek bu yağışların ise genel olarak yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamalarda; Yağışların, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

İŞTE UYARI YAPILAN 19 İL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Çanakkale, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Mersin, İzmir, Malatya, Manisa, K.Maraş, Mardin, Tunceli, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

SARI VE TURUNCU KOD NEDİR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu uyarılar sonrasında vatandaşlar sarı ve turuncu kodu araştırmaya başladı. İşte ne anlama geldikleri:

YEŞİL: Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.

SARI: Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU: Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

KIRMIZI: Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.