Masa Başında Çalışanlar Bu Hastalıklara Dikkat

Uzmanlar Özellikle masa başında çalışanların sıklıkla bel, boyun, sırt ağrısı gibi problemler, postür sorunlar yaşadığını söyleyerek egzersizin İhmal edilmemesi konusunda uyarıyor.
Masa Başında Çalışanlar Bu Hastalıklara Dikkat

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları masa başında çalışan ve bel, boyun, sırt ağrısı gibi problemler yaşayanların , birkaç basit önlem ve egzersizle bu soruların önüne geçmesinin mümkün olduğunu söylüyor.
Gün boyu oturarak çalışmak yada yanlış oturma pozisyonları nedeniyle başta bel-boyun ve sırt ağrıları olmak üzere bağ dokusu, kas ve eklem hastalıkları, kireçlenme gibi insan hayatını olumsuz etkileyen önemli hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, özellikle, masa başında çalışanlar ve bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı sıkça görülüyor. Boyun ağrısına yol açan hastalıklarda ağrı bazı kişilerde sadece ensede görülürken; enseden başa, sırta, kollara ve hatta göğse doğru yayılabiliyor” diyor.


ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI

  • Sürekli oturulmamalı, molalarda yürüyüş yapılmalı
  • Bilgisayar ekranı yüzün tam karşınızda olacak şekilde yerleştirilmeli
  • Bilgisayar kullanırken sürekli sağa ya da sola dönmeye gerek kalmamalı
  • Bilgisayar ekranı çok aşağıda ya da yukarıda olmamalıdır.
  • Boyun olabildiğince öne eğilmeden yani düz tutulmalıdır.
  • Otururken sırt yaslanmalı ve dik durulmalı
  • Gün içinde masa başında da kısa molalar yaratmak ve kendinize zaman ayırarak egzersiz yapılmalı

Ofis çalışanları için 10 önemli egzersiz
1.    Pektoral Germe: Ellerinizi başınızın arkasında kenetleyin. Kalçanızı hafifçe öne eğip, göğsünüzü ileri doğru itin. Bu pozisyonda dirsekleriniz geriye çekerek göğsünüzü gerin. 20 saniye boyunca gerip bırakın. İki kez yapıp, her saatte bir kez tekrar edin.
2.    Tripceps (kol kası) kuvvetlendirme: Sandalyenizin kollarından tutarak, öne doğru çömelip kalkın. 15 saniye bekleyin. Hareketi beş kez tekrarlayın.
3.    Omuz Kuvvetlendirme: Ağırlığı 1.5 kilodan fazla olmayan dosya, kitap ya da su şişesi ile kolunuzu dirsek düzken baş üzerine indirip kaldırın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.
4.    Kalça Germe: Oturken ayaklarınızı üst üste koyup uzatın. Ellerinizi kenetleyip ileriye doğru uzanın. 20 saniye bekleyip, gevşeyin. Her saat için 2-3 tekrar yapın.
5.    Core Gücü: Core (karın-bel merkez kas gurubu) kuvvetlendirmek için sandalyenizin ön kısmında oturun. Bacaklarınızı sırasıyla kaldırın. Bel ve kalçada öne arkaya eğilme olmamasına dikkat edin. Her bacak için 8 kez yapın ve günde iki kez tekrarlayın.
6.    El bileği: El bileğinizi saat yönünde ve tersi yönde 10 kez çevirin. Karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklara önlem alın.
7.    Latissimus( kanat kası) germe: Avuç içi yukarıyı gösterecek şekilde, ellerinizi başınızın üzerinde birleştirin. Sağ tarafınıza eğilip 20 saniye kadar bekleyin. Diğer taraf içinde tekrar edin. 30 dakikada bir yapabilirsiniz.
8.    Sırt-bel germe: Ellerinizi çapraz omuzlarda tutun. Derin bir nefes alarak sandalyeden kalkmadan başınızdan yukarıya uzanmaya çalışın. Nefesinizi verirken gevşeyin. Hareketi beş kez tekrarlayın.
9.    Üst kol kası kuvvetlendirme: Ofiste bulacağınız bir ağırlık ile( su şisesi gibi) çalışırken, ya da telefonla konuşurken diğer kolunuzu büküp açın. Her kol için 20 tekrar yapın.
10.    Boyun hareketleri: Boynunuzun hafifçe gerildiğini hissedecek kadar; saga, sola, aşağıya ve yukarıya doğru çevirin her yön için 5 saniye bekleyip diğer yöne geçin. Hareketi günde iki kez tekrarlayın.