Kiracılara kira zammı uyarısı! Sakın yapmayın, boşa para ödersiniz!

Ev sahipleri ile kiracıların yeniden karşı karşıya gelecekleri günlere çok kısa bir süre kaldı. Uyanık ev sahiplerine karşı kiracılara çok önemli bir uyarı yapıldı.
Kiracılara kira zammı uyarısı! Sakın yapmayın, boşa para ödersiniz!

Türkiye’de kiracılık konusu yeniden vatandaşın ana gündemi olacak. Yüzde 25 kira zammı sınırlaması 1 Temmuz itibariyle sona erecek. Ev sahipleri şimdiden kira zamlarını hesaplayıp kiracıların kapılarını çalmaya başladılar. Ancak kira zammında yüzde 25 sınırının kaldırılması ev sahiplerinin kafalarına göre kira zammı yapabilecekleri anlamına gelmiyor.

KİRA ZAMMI SINIRI VAR!

Kira zammında yüzde 25 uygulamasının sona ermesi ile beraber zam sınırı değişecek. Son 12 aylık enflasyon oranı kadar kiraya zam yapılabilecek. Ev sahibi bu oranı kesinlikle aşamaz. Kiracı onay vermedikçe belirlenen oranın üzerine çıkılamayacak. Bundan dolayı kiracıların haklarını bilmeleri gerekiyor. Yasal kira artış oranının ev sahiplerince aşılmadığının iyice kontrol edilmesi gerekiyor.

HEMEN KİRA ZAMMI OLMAZ!

Yüzde 25 kira zammı sınırlaması uygulamasının kalkıyor olması ev sahibinin hemen 2 Temmuz’da kiraya zam yapabileceğini ifade etmiyor. Ev sahipleri sadece yıllık süresi Temmuz ayında dolacak ve otomatik olarak yenilenecek kira sözleşmelerinde zam uygulayabilecekler. Süresi dolmayan, zam zamanı gelmeyen kira sözleşmelerinde ev sahiplerinin zam yapma hakları bulunmuyor. Kiracılar bu uyarıyı dikkate almadıklarında boş yere ev sahiplerine fazladan kira zammı yapmış olacaklar.

Kira zammı konusunda yasal yeni bir uygulamaya geçiş yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni kira sözleşmeleri üzerinde çalışma yapıldığını duyurmuştu. Hatta kira sözleşmeleri e-devlet sisteminde yapılabilecekti. Ancak bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bayram sonrasında yeni vergi reformu için kanun teklifi verilecek. O teklifte kira sözleşmeleri ile alakalı detayın yer alıp almayacağı merak ediliyor.