İstanbul Afyonkarahisar Kütahya Eskişehir Isparta! AFAD SON DAKİKA afet uyarı mesajı gönderdi

AFAD afet uyarı sistemi devreye girdi! 5 ilde afet uyarısı yapıldı bu illerde yaşayanlar çok acil tedbir alsın...
İstanbul Afyonkarahisar Kütahya Eskişehir Isparta! AFAD SON DAKİKA afet uyarı mesajı gönderdi

İstanbul Afyonkarahisar Kütahya Eskişehir Isparta! AFAD SON DAKİKA afet uyarı mesajı gönderdi - Türkiye doğal afetlerin pençesinde kıvranmaya devam ederken ne yazık ki yeni bir afet uyarısı daha yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların ardından AFAD'da genel uyarı mesajı yayımladı.

Yapılan açıklamalarda bazı şehirlerde şiddetli sağanak yağış ve sel alarmı verilirken bazı şehirlerde ise şiddetli fırtına uyarısı yapıldı. İstanbul'da ise AKOM tarafından kırmızı alarm ilan edilirken şiddetli sağanak yağış nedeniyle kot altında yer alan evlerin boşaltılması ve bu tip yerlerde bulunan yerleşim yerlerinde özel önlem alınması istendi.

METEOROLOJİK UYARI YAPILAN İLLER HANGİLERİ? BUGÜN SEL UYARISI YAPILAN BÖLGELER NERESİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun iç ve batı kesimlerinin parçalı bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta çevreleri ve Burdur'un doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara'nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz'de yerel kuvvetli olması bekleniyor.

kuvvetli-yagis.jpg

Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi tahmin ediliyor.

asiri-sicak.jpg

Belirtilen illerde hem yerel yönetimlerin hem de vatandaşların tedbirli olmaları istenirken ani yağış, sel ve su baskınları için uyarı yapıldı. Batı bölgelerinde ise şiddetli fırtına uyarısı yapıldı. Özellikle de İç Ege ve Marmara Bölgesi ile Eskişehir'de fırtınanın olumsuzluklara yol açabileceği ifade edildi.