İcraya verilen kiracı ne yapmalı?

Ev sahiplerinin kira borcundan dolayı icraya verdikleri kiracıların hangi yolları izlemeleri gerektiği merak ediliyor. Kiracı icra tebligatını aldıktan sonra ne yapmalıdır?
İcraya verilen kiracı ne yapmalı?

Ev sahipleri ile kiracılar kira ödemeleri ile alakalı olarak sorunlar yaşayabiliyorlar. Ödemelerin aksaması durumunda ev sahiplerinin yasal yollara başvurma hakları bulunuyor. Bu haklarını kullanmaları halinde ise icra müdürlüklerinden kiracılara tebligat yapılıyor. Bu durumda ise kiracılar nasıl hareket etmeleri gerektiğini, yasal haklarının neler olduğunu bilmiyorlar.

BORÇ ÖDENİRSE SORUN ÇÖZÜLÜR

Kiracı kira ödemesini geciktirmiş ve ev sahibi de kiracıdan alacağını tahsil etmek için yasal yola başvurmuş ve kiracıya icra müdürlüğünden tebligat gitmişse kiracının yapacağı işlem kira borcunu ödemektir. Bu bildirimde kiracıya 30 gün verilecek ve bu 30 gün içerisinde borcunu ödemesi istenecektir. Kiracı süre içerisinde borcunu öderse mesele kapanır. Ancak yasal süre aşılırsa o zaman farklı bir boyuta geçiş yapılır.

KİRACI BORCA İTİRAZ EDEBİLİR

Kiracıya tebligat gittikten sonra 7 gün içerisinde borca itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu itiraz etik olmasa da kiracıların bir hakkıdır. Kiracı kira borcunun olmadığını iddia ederek 7 gün içerisinde ilgili icra müdürlüğüne itiraz ederse icra işlemi durdurulur. Bunun sonrasında ise ev sahibi bir sonraki yasal aşamaya geçecektir.

EV SAHİBİ MAHKEMEYE VERİR

İcra müdürlüğünden istediği sonucu alamayan ev sahiplerinin önünde tek seçenek mahkeme kalacaktır. Bu durumda önce arabulucu aşaması geçilmelidir. Bu süreçte tarafların anlaşamayacağı düşünülürse ev sahibi tahliye talepli olarak kiracı aleyhinde dava açar. Bu dava açıldıktan sonra kiracının yapabileceği tek şey mahkemeye giderek savunma yapmak olur ama o da kira borcundan dolayı pek etkili olmayacaktır. Mahkeme uzun sürse dahi kiracı hakkında evden tahliye kararı çıkar. Ayrıca kiracı ödemediği kiraları yasal faizi ile ödemek zorunda kalır.