Herkes yanlış biliyormuş! Reddedilen baba mirası kime geçer?

Herkes yanlış biliyormuş! Reddedilen baba mirası kime geçer?
Miras paylaşımlarına dair ayrıntılı bilgiler merak konusu ediliyor. Babadan kalan mirasın reddedilmesi halinde o miras payının akıbeti ne olur?

Miras paylaşımlarında genel geçer kuralların yanında bazı özel durumlarda devreye giren kurallar da uygulanmaktadır. Bir kişinin yasal mirasçıları genellikle çocuklarıdır. Olağan koşullarda miras payı eğer anne ve babanın artık hayatta olmadıkları düşünülürse çocuklar arasında eşit olarak paylaştırılır. Konuya karmaşık hale getiren ise bu durumda bir çocuğun mirası reddetmesidir. Bu durumda reddedilen mirasın kime kalacağı akılları karıştırabiliyor.

MİRAS REDDEDİLİRSE KİME KALIR?

Mirasın reddedilmesi durumu zaman zaman görülebilen bir durumdur. Türk miras hukuku tamamen soy bağı üzerinden şekillenmiştir. Bir baba veya anne vefat ettiğinde onun menkul ve gayrimenkulleri çocukları arasında paylaştırılır. Anne veya baba o durumda hayattaysa mirasın dörtte biri onundur. Ancak her ikisinin de vefat etmiş olduğu düşünülürse uygulamanın nasıl olabileceği daha iyi anlaşılacaktır.

Ebeveynlerden kalan mirası çocuklardan birisi reddedebilir. O zaman miras payının kime kalacağına dair çok yanlış bir düşünce vardır. Düz mantıkla bu miras payının diğer kardeşler arasında paylaştırılacağı düşünülür. Ancak hukuken uygulama bu şekilde değildir.

Mirasta soy bağı esas alındığı için dedenin mirasçısı torun da olabilir. Dede ile torun arasındaki bulunan baba mirası reddetmiş bile olsa torunun miras hakkı ortadan kalkmaz. Bu durumda mirası reddeden kişinin çocukları o miras payının sahibi olurlar. Çocuklar da mirası reddederlerse o zaman miras payı mirası bırakanın çocukları arasında mirası reddeden çocuk dışarıda bırakılarak paylaştırılır. Yani bu denklemde babadan kalan mirası hem çocuk hem de torunlar reddederlerse o zaman diğer kardeşlere paylaştırılır.

Miras bırakan kişinin tek çocuğu olduğu ve onun da çocuğunun olmadığı denklemde ise reddedilen mirasın ne olacağı da merak ediliyor. Tek çocuk mirası reddettiği için altsoydan herhangi bir mirasçı kalmamaktadır. O zaman üst soy mirasçı olur. Miras bırakanın anne veya babası hayattaysa miras onlara kalır. Onlar da hayatta değilse miras bırakanın kardeşleri yasal mirasçı olurlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.