Harita paylaşıldı bu akşam 19.00’dan sonra kökten değişecek! Uşak Denizli Afyon İstanbul İzmir Ankara

Vatandaşların merakla beklediği harita sabah erken saatlerde yayımlandı. Aktarılan son habere göre bu akşam saat 19.00'dan sonra resmen kökten değişecek! Uşak başta olmak üzere Denizli, Afyon, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi pek çok kent dikkat!
Harita paylaşıldı bu akşam 19.00’dan sonra kökten değişecek! Uşak Denizli Afyon İstanbul İzmir Ankara

Meteoroloji, resmi web sitesi üzerinden uyarılarını yayımlamaya devam ediyor. Hafta içi sıcaklıkların artış gösterdiği ülkemizde sıcaklıkların yerini şiddetli sağanak yağışlara bırakması pek çok ilimizi şoke etti.

MGM, yaptığı açıklamasında yağışların bu akşam saat 19.00’a kadar süreceği ve akşam saatlerinden sonra yapışların ülkemizi terk edeceğini belirtti. Risk altındaki iller de bu kapsamda tek tek açıklandı.

YEREL KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ

Yapılan değerlendirmede, “İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Diyarbakır çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Afyonkarahisar, Konya, Çorum, Bolu’nun güney ve doğusu,, Karabük'ün güney kesimleri, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Bayburt çevreleri ile Rize ve Artvin illerinin iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor” açıklaması yapıldı.

ekran-goruntusu-2024-06-08-095712-min.png

ŞİDDETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Bu akşam 19.00’a kadar etkisini gösterecek şiddetli sağanak yağışlara ilişkin MGM, risk altındaki illeri şu şekilde sıraladı:

“Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Afyonkarahisar, Konya, Çorum, Bolu’nun güney ve doğusu, Karabük'ün güney kesimleri, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Bayburt çevreleri ile Rize ve Artvin”

SICAKLIK 7 DERECEYE KADAR DÜŞEBİLİR

Yapışların özellikle Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Yozgat, Afyon gibi illerde etkili olacağı belirtildi. Yaşanabilecek sel, su baskıcı, yıldırım düşmesi ve yerel dolu yağışı gibi durumlara karşı vatandaşların tedbirini alması gerektiği açıklandı. Diğer yandan hava sıcaklıkları ülkemizde mevsim normalleri üzerinde seyrederken, sıcaklıkların 3 – 7 derece arasında düşebileceği belirtildi. Önümüzdeki havadan itibaren Türkiye’nin tam anlamıyla yaz mevsimine geçiş yapacağı ifade edildi.