Harita ANİDEN kırmızıya döndü! İstanbul İzmir Aydın Manisa Denizli Çanakkale Balıkesir ÇOK ŞİDDETLİ geliyor

Türkiye doğal afetlerle sınanmaya devam ederken son dakika uyarısı bu illere yapıldı. ACİL tedbir alınması gerekiyor...
Harita ANİDEN kırmızıya döndü! İstanbul İzmir Aydın Manisa Denizli Çanakkale Balıkesir ÇOK ŞİDDETLİ geliyor

Harita ANİDEN kırmızıya döndü! İstanbul İzmir Aydın Manisa Denizli Çanakkale Balıkesir ÇOK ŞİDDETLİ geliyor - Doğal afetlerin adeta esir aldığı Türkiye deprem, kuraklık, sel ve fırtına gibi afetlerle mücadele etmeye devam ediyor.

6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketi ile 50 binden fazla canını yitiren Türkiye'de 11 ilde de büyük bir yıkım meydana gelmişti. Depremin ardından doğal afetler etkisini gösterirken son yılların en sıcak ve kurak yazı geride kalırken Meteoroloji şimdi de gök gürültülü sağanak yağış, fırtına, dolu ve sel uyarısı yaptı. İşte uyarı yapılan iller...

FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER VE BÖLGELER HANGİLERİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 12 Kasım 07:00'ye kadar fırtına uyarısı yapıldı. MGM açıklamasında "Batı Karadeniz’in batısında rüzgarın yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/saat) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazar (12.11.2023) günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Marmara'da rüzgarın yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/saat) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazar (12.11.2023) günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuzey Ege'de rüzgarın yarın (Cumartesi) öğle saatlerden itibaren güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir" ifadelerine yer verdi.

saganak-yagis.jpg

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Yukarıda yapılan uyarıda Kırklareli ve Tekirdağ bölgelerine yer verilirken aynı zamanda "Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir’in batı ilçeleri ile İzmir’in kuzeyinde, 11.11.2023 Cumartesi günü İzmir, Balıkesir, Manisa ile batı kesimleri başta olmak üzere Aydın’da yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Pazar günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen şiddetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı" denilerek 12 Kasım 2023 saat 12:00'ye kadar önlem alınması istendi.