Evinde apartmanda kedi köpek besleyenler dikkat! Bunu yapanlara 50 bin TL para cezası kesilecek

Son dönemde sahipsiz sokak hayvanları büyük tartışma konusu olurken, sokak köpekleri hakkında yeni yasa tasarısı hazırlığı olduğu açıklanmıştı. Evde kedi köpek besleyenlere uyarı geldi.
Evinde apartmanda kedi köpek besleyenler dikkat! Bunu yapanlara 50 bin TL para cezası kesilecek

Evinde apartmanda kedi köpek besleyenler dikkat! Bunu yapanlara 50 bin TL para cezası kesilecek - Sokak köpekleri tarafından yapılan saldırılar her geçen gün artarken kuduz vakalarındaki korkutucu yükselişte vatandaşları tedirgin etmişti. Hayvanseverler ile sokak köpeklerine karşı çıkan kişiler sık sık tartışma yaşamaya başlarken konu hakkında AK Parti tarafından yeni yasal düzenleme hazırlığı olduğu açıklanmıştı.

EVDE KEDİ KÖPEK BESLEYENLER DİKKAT! EVCİL HAYVANINI SOKAĞA TERK EDENLERE REKOR PARA CEZASI!

Mevcut, 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma kanununun bazı maddelerinde değişiklik öngören düzenleme göre, hayvanını terk edene verilen para cezası on kat artırılarak, 5 bin TL'den 50 bin TL'ye çıkartılıyor.

"Sahipsiz sokak hayvanı" tanımının yapıldığı teklifte, sokaklardaki başıboş köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması ile ilgili hükümler belirlendi.

Bu kapsamda, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak ve barınaklara alınacak. Rehabilite edilemeyen ve bir ay içinde sahiplendirilmeyen köpekler uyutulacak.

para-cezazi-001.jpg

Mahallelerde bulunan vatandaşların bildiği, baktığı ve beslediği zararsız köpeklere ise eğer kısırlaştırılmışsa dokunulmayacak, kısır olmayanlar ise kısırlaştırıldıktan sonra bulundukları yerde kalmaya devam edecek.

Teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları da gündeme gelecek.

Buna göre, son olarak Şanlıurfa'da yaşanan olayda olduğu gibi sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

ceza-i-001.jpg

Söz konusu yasal düzenlemenin Kurban Bayramı sonrası, meclise sunulması bekleniyor. Yasal düzenleme ile başıboş sokak hayvanlarının sayısının artmasının da önüne geçilmiş olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı