Ev sahiplerine ve kiracılara uyarı! 30 gün süreniz var, kaçıran yanacak!

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıkların sorun olmasından çıkması için devreye sokulan uygulamada taraflara uyarı yapıldı.
Ev sahiplerine ve kiracılara uyarı! 30 gün süreniz var, kaçıran yanacak!

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki çeşitli konulardaki anlaşmazlıklar zirve yaptı. Mahkemelerde dava dosyaları aşıp giderken sosyal bir olay haline dönüştü. Her gün ülkenin bir başka tarafından ev sahibi ile kiracı kavgası haberleri geliyor. Bu sorunun çözümü için Adalet Bakanlığı’nın devreye soktuğu sistem ise meyvelerini vermeye başladı.

ARABULUCU ARAYI BULUYOR

Adalet Bakanlığı’nın devreye soktuğu arabulucu sistemi ev sahipleri ile kiracılar arasında ara bulmaya başladı. Bazı ev sahipleri ve kiracılar arabulucuya giderek anlaşma sağladılar. Bu şekilde sorunlar mahkeme aşamasına taşınmadan çözülmüş oldu. Ev sahiplerinin bir adım geri çekilmesi, kiracıların bir adım gelmesi ile beraber arabulucu taraflar arasında iki tarafın da çıkarını düşünerek anlaşma zemini sağlıyor.

30 GÜN UYARISI!

Arabulucu için başvuru yapan ev sahipleri veya kiracılar için 30 gün uyarısı yapıldı. Yasalara göre taraflardan birisi adliyelerden bulunan arabuluculuk bürolarına başvuru yapıyorlar. Bir gün sonrasında ise arabulucu atanıyor. Arabulucu taraflarla görüşmek için davette bulunuyor veya telefonda iletişime geçiyor. Ancak ev sahibi olsun veya kiracı olsun arabulucu ile görüşmeye yanaşılmazsa o zaman bunun bedeli ağır olabiliyor.

Arabulucu 3 hafta içerisinde sorunu çözebiliyor. Sistem bu süreye ek olarak 1 hafta daha verip toplam anlaşma süresini 30 güne çıkarıyor. Bu 30 gün içerisinde arabulucunun davetine ve çağrılarına yanıt vermeyen taraf ise direkt olarak haksız bulunuyor. Arabulucu şikayetçi tarafa mahkemeye gidebileceğine dair rapor yazıp veriyor. Bu şekilde açılan davada ortaya çıkan masraflar ile arabulucu masrafı davete icabet etmeyen ve mahkemede de haksız olan ev sahibi ve kiracı tarafından ödenmesi kararlaştırılıyor.