Ev sahibi kiraya yüzde 100 zam yapabilir mi?

Ülkemizde yaklaşık 2 yıldır uygulanan yüzde 25 kira zam sınırı sonrasında milyonlarca kişi piyasada neler olacağını merak ediyor. Öte yandan kiracılar kira zam sınırının kalması ile ev sahiplerinin ne kadar zam yapabileceğini de araştırıyor.
Ev sahibi kiraya yüzde 100 zam yapabilir mi?

Konutlarda kira zam sınırının uzatılmaması kiracıları kara kara düşündürüyor. Konuya ilişkin uzman isimler kiracıların paniğe kapılmaması gerektiğini ifade ederken, ev sahiplerinin yüzde 100 ya da yüzde 200 zam gibi astronomik zam yapamayacaklarının altını çizdi.

1 TEMMUZ 2024 TARİHİNDE KALDIRILACAK

Kira artışında yüzde 25 zam sınırı Temmuz 2024 tarihinden itibaren kaldırılacak. Yüzde 25 zam sınırının uzatılmayacak olması kiracıları kara kara düşündürmeye başladı. Peki, ev sahipleri ne kadar zam yapabilir?

Konuya ilişkin Avukat Ali Onar, yaptığı açıklamasında yüzde 25 kira zam sınırının kalkması halinde kiracıların karşılaşabileceği durumları anlattı. Onar, vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizerek ev sahiplerinin kafalarına göre zam yapıp fiyatları belirleyemeyeceklerini belirtti.

TÜFE ORANI DİKKATE ALINACAK

Onar, yaptığı açıklamasında Borçlar Kanunu’nda kira tavan artış oranının yer aldığını belirterek, eskisi gibi yıllık enflasyon ortalamasına göre artış oranının belirlenebileceğini dile getirdi. Onar şunları söyledi:

“Eğer herhangi bir yasal düzenleme yapılmaz ise Temmuz 2024 itibariyle yüzde 25’lik tavan oran sona erecek. Esasen, Borçlar Kanunu'muzda kira bedellerinin belirlenmesi için bir 'tavan uygulaması' söz konusu. Bu ne demek? Bir dengenin kurulması, makul bir kira bedelinin belirlenmesi için Borçlar Kanunu'muzda kira artış oranı mevcut; yani günlük deyimle enflasyonun 12 aylık ortalaması alınacak. Temmuz ayında kira sözleşmesi sona eren bir kiracı için bakılacak ilk kriter, eğer kira sözleşmesinde bir hüküm yok ise 12 aylık enflasyon ortalaması alınacak. Takriben yüzde 70.9 gibi bir rakam olması öngörülüyor. Bunu aşması mümkün olmayacak”

Onar’ın bu açıklamasına göre ev sahipleri kiralar üzerinde astronomik zamlar yapamayacak. Taraflar arasında kira bedelinin artışı için bir bedel belirlenmediyse rakamlar aylık ortalama ile belirlenmiş olacak.