Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 5 il için KRİTİK karar! Gece yarısı ACİLEN imzalandı...

14 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları ile 5 ilde yaşayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren kritik kararlar yürürlüğe girdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 5 il için KRİTİK karar! Gece yarısı ACİLEN imzalandı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 5 il için KRİTİK karar! Gece yarısı ACİLEN imzalandı... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararlar 14 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün çok sayıda önemli karar Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girerken bu kararlar arasında kamulaştırma kararları da yer aldı. Yozgat, İzmir, Diyarbakır, Tekirdağ ve Bolu'da yer alan devam eden ya da yeni başlayacak olan projelerin güzergahında yer alan taşınmazların acele kamulaştırma kapsamına alınmasına karar verildi.

Yozgat İli Sınırları İçerisinde Bulunan S:201800545 Numaralı IV. Grup Maden (Linyit) İşletme Ruhsatlı Sahada, Ruhsata Konu Maden Üretimine Devam Edilebilmesi İçin İhtiyaç Duyulan Bazı Taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7776)

yozgat.jpg

Silvan 1. Merhale Projesi (GAP) Kapsamındaki Kıbrıs Barajı İşinin Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7777)

diyarbakir.jpg

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü Uhdesinde Bulunan Bolu İli Sınırları İçerisindeki S:50428 Ruhsat Numaralı Sahada Kömür Üretim Faaliyetlerinin Devamı İçin İhtiyaç Duyulan Bazı Taşınmazların Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7778)

tki.jpg

Tekirdağ İli, Muratlı İlçesinde Bulunan Bazı Yerlerde Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Yapılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7779)

tekirdag.jpg

İzmir İli, Aliağa İlçesinde Bulunan ve Sınırları Gösterilen Alanın Ege Çelik Endüstrisi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Aliağa Özel Endüstri Bölgesi Olarak İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7780)

izsir.jpg

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR, NEDEN YAPILIR?

Yapımında kamu yararı olan ve bu nedenle ivedilikle tamamlanması gereken kamu kurumu ve kuruluşlarına ait alt, üst yapı projelerinin güzergahında yer alan taşınmazların kamulaştırma işlemlerine acele kamulaştırma adı verilir. Bu kamulaştırma işlemini diğer kamulaştırma işlemlerinden ayıran en önemli fark itiraz sürecinin sonraya bırakılmasıdır.

Yani proje güzergahında evi, işyeri, arsası, tarlası olan kişiler itiraz etme hakkına sahip bulunmaksızın kamulaştırma işlemine onay vermeye zorunlu tutulur. İtirazı olan kişiler kamulaştırma işleminin ardından mahkemeye başvuru yapabilir.